Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júna 2010

Buď budú problémy, alebo perspektíva, tvrdí FigeľKaždé voľby sú podľa predsedu KDH Jána Figeľa dôležité, pretože nás buď posunú do väčších problémov, alebo perspektívy. „Slovensko má niektoré ...Zdieľať
figel Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Každé voľby sú podľa predsedu KDH Jána Figeľa dôležité, pretože nás buď posunú do väčších problémov, alebo perspektívy. „Slovensko má niektoré záležitosti krízového charakteru, či už finančné, ekonomické, sociálne, ba aj politické, ktoré ak sa prehĺbia, tak sa priblížime k maďarským alebo gréckym problémom. To nie je strašenie. Tam to tiež tak nevyzeralo, ale trendy, ktoré máme, sú neprijateľné pre perspektívu slušnej a zodpovednej krajiny. Sú to dôležité voľby, je to križovatka, verím, že ju zvládneme, že vyberieme správnu cestu,“ povedal Figeľ dnes novinárom po tom, čo bol spolu s manželkou voliť v jednom z bratislavských okrskov.

Podľa Figeľa na Slovensku i v zahraničí je v súvislosti s voľbami veľa očakávaní. „Nech to prinesie pekné povzbudenie. Usilujem sa o zmenu a považujem to za dôležitú odpoveď na súčasný stav spoločnosti a ekonomiky,“ vyhlásil. Figeľ by bol rád, keby sa trend volebnej účasti otočil, pretože volebná účasť na Slovensku v poslednom období klesala. „Bola veľmi nízka pri komunálnych a regionálnych voľbách. Parlamentné by mali byť silnejšie. Otočiť klesajúcu krivku na vzostup. Aj kvôli tomu, čo znamená sloboda a demokracia a osobitne účasť občanov na formovaní občianskej spoločnosti,“ zdôraznil.

Figeľ uviedol, že sa na Slovensko a na čelo KDH vrátil, aby pomohol, aby niečo rozumné a správne urobil, vrátane obnovy a posilnenia kresťanskodemokratickej politiky na Slovensku. „Postavenie KDH medzi rozhodujúcimi stranami predpokladá dvojciferný výsledok a teda lepší ako pred štyrmi rokmi,“ uviedol šéf kresťanských demokratov.

Predseda KDH si vie predstaviť povolebnú vládnu spoluprácu s liberálnou SaS. „Všetci sa líšime. Máme dvadsať rokov skúseností. Boli sme v rôznych koalíciách, dokonca i v historicky najširšej. Koalícia z roku 2002 patrila k najúspešnejším v dejinách. A mali sme rozdielne názory. Nebola to ľahká koalícia, ale Slovensko sa začlenilo do EÚ, NATO, dosiahlo najvyšší hospodársky rast, začalo nevyhnutné reformy. Ak sa chce, dá sa dohodnúť a dosiahnuť veľa úspechov,“ vyhlásil s tým, že takú spoluprácu si vie predstaviť, pretože v tom spočíva väčšinová stredopravá alternatíva. „V dohode a jej rešpektovaní,“ povedal.

Pre predvolebnú kampaň podľa Figeľa neexistujú absolútne pravidlá. „Nie sú na všetko pravidlá. Hlavne, aby sme boli korektní. Neexistujú absolútne pravidlá. Nikde nie je napísané, že slušní ľudia sa majú zdraviť a slušní to robia. To isté platí aj pre volebné správanie. Férovosť a pravdivosť, dodržiavanie písaných aj nepísaných pravidiel,“ dodal.

Figeľovci majú dnes rodinnú slávnosť. Po nej chce predseda KDH doma pomôcť. „Budem kosiť trávnik, pôjdem na nákupy, pretože posledné dni som bol doma veľmi málo,“ uviedol Figeľ.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Petržalke rozdávajú letáky SDĽ
<< predchádzajúci článok
Dobrovoľníci pomôžu skrášliť Bratislavu

Buď budú problémy, alebo perspektíva, tvrdí Figeľ - diskusné fórum čitateľov