Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. mája 2006

Budúcnosť eGovernmentu SR dnes na ITAPA Fóre



Dnes sa v bratislavskom hoteli Radisson SAS Carlton uskutočnilo podujatie ITAPA Fórum, ktorého cieľom bolo predstavenie vízie a programov politických strán v oblasti informatizácie verejnej správy ...



Zdieľať

BRATISLAVA 11. mája (WN/PS) - Dnes sa v bratislavskom hoteli Radisson SAS Carlton uskutočnilo podujatie ITAPA Fórum, ktorého cieľom bolo predstavenie vízie a programov politických strán v oblasti informatizácie verejnej správy (eGovernmentu) do roku 2010. Približne 100 kľúčových predstaviteľov verejnej správy, súkromnej sféry a ďalších odborníkov diskutovalo na tému budúcnosti eGovernmentu na Slovensku s reprezentantmi politických strán Beátou Brestenskou (ANO), Ivanom Štefancom (SDKÚ – DS), Branislavom Opaterným (Slobodné fórum), Ľubomírom Vážnym (SMER – SD) a Štefanom Zachariášom (SMK). V improvizovaných voľbách zároveň účastníci podujatia volili stranu s najlepším programom v oblasti eGovernmentu. Víťazom sa stala SDKÚ – DS, ktorej svoj hlas dalo 35,71 % prítomných.

V úvode podujatia zhrnul postoj odbornej komunity k súčasnému stavu eGovernmentu v SR Igor Prívara, riaditeľ Inštitútu informatiky a štatistiky (Infostat). Zhodnotil stav plnenia úloh súčasných strategických dokumentov a úroveň eGovernment legislatívy, upozornil na dôležité aktivity v oblasti výskumu a vývoja pre eGovernment a v krátkosti predstavil vybrané významné projekty vo verejnej správe.

Za ITAPA prezentovala víziu modernej administratívy riaditeľka Lucia Mušková. Uviedla, že v súčasnosti pretrváva na Slovensku ešte stále systém, ktorý má základ v administratíve Márie Terézie, je postavený na kartotéke, úradných hodinách, či miestnej a vecnej príslušnosti. „V dobe internetu a dostupnosti dát kdekoľvek a kedykoľvek je už neakceptovateľné, aby občan bol medzi úradmi ešte stále prenášateľom potvrdení o ich vlastnej činnosti. Moderná a efektívna digitálna administratíva, tzv. eGovernment, priamo prispieva k ekonomickému rastu krajiny,“ zhodnotila L. Mušková. Podľa medzinárodných rebríčkov svetového ekonomického fóra, EK aj OSN krajiny s najefektívnejším výkonom verejnej správy a najviac rozvinutým eGovernmentom zastávajú popredné miesta v tabuľke výkonnosti ekonomiky a jej konkurencieschopnosti.

Program podujatia ITAPA Fórum bol rozdelený do dvoch hlavných blokov. V prvom bloku politickí lídri strán, ktoré majú reálny záujem ovplyvňovať informatizáciu v nasledujúcom období, zhodnotili súčasný stav eGovernmentu v SR, jeho prínosy, nedostatky, bariéry a riziká. V druhom bloku sa následne venovali prezentovaniu konkrétnych krokov, ktoré plánujú uskutočniť v ďalšom volebnom období.

Podľa existujúcich prieskumov viac ako polovica obyvateľov Slovenska nemá záujem učiť sa pracovať s informačnými technológiami. V diskusii po prezentáciách preto rezonovala najmä otázka osvety obyvateľstva v tejto oblasti. Účastníci zdôraznili pomoc eGovernmentu aj pre postihnutých spoluobčanov (napríklad nevidiacim umožní digitálna televízia s prídavnými zariadeniami, ktoré prenášajú obraz do podoby Braillovho písma, sledovať rôzne programy a sprístupniť rôzne informácie). Všetky politické strany sa zhodli v názore, že kompetencie v oblasti informatizácie musia byť v ďalšom volebnom období výrazne posilnené.

Na záver podujatia približne 100 kľúčových predstaviteľov verejnej správy, súkromnej sféry a ďalších odborníkov v improvizovaných voľbách vyjadrilo tajným hlasovaním svoj názor na prezentované politické programy v oblasti eGovernmentu. Víťazom týchto volieb sa stala strana SDKÚ – DS (35,71 % hlasov), nasledovali ANO (25 % hlasov) a Slobodné fórum (19,64 % hlasov) a so zhodným výsledkom skončili SMER - SD a SMK (7,14 % hlasov).

Konkurencieschopnosť versus eGovernment konkurencieschopnosť

WEF Global Competitiveness Report 2005-6

1. Finland

2. US

3. Sweden

4. Denmark

5. Taiwan

6. Singapore

7. Iceland

8. Switzerland

9. Norway

10. Australia

20. Estonia

21. Austria

41. Slovakia

UN Global eGovernment Competitiveness Report 2005

1. US

2. Denmark

3. Sweden

4. United Kingdom (13)

5. Republic of Korea (17)

6. Australia

7. Singapore

8. Canada (14)

9. Finland

10. Norway

16. Austria

19. Estonia

36. Slovakia

Bližšie informácie na http://www.itapa.sk

Renata Staroňová

presscentrum ITAPA

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa Merkelovej Nemecko do roku 2011 pracovný trh neotvorí
<< predchádzajúci článok
Rezort práce víta podpis prezidenta pod novelu k dôchodkom