Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. júla 2009

Bugár ide na snem Mostu ako jediný kandidát na predsedu



Béla Bugár bude zrejme prvým predsedom novej strany Most-Híd, ktorá sa zíde v sobotu v Šamoríne na ustanovujúcom sneme. Niekdajšieho predsedu MKDH - Maďarského kresťanskodemokratického ...



Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Béla Bugár bude zrejme prvým predsedom novej strany Most-Híd, ktorá sa zíde v sobotu v Šamoríne na ustanovujúcom sneme. Niekdajšieho predsedu MKDH - Maďarského kresťanskodemokratického hnutia a potom SMK - Strany maďarskej koalície navrhuje ako jediného kandidáta prípravný výbor strany. Bugár nevylučuje, že na sneme môžu padnúť ďalšie nominácie, o ktorých sa bude hlasovať. Do Štúrova príde asi 70 ľudí. Voliť budú aj šiestich podpredsedov a predsedníctvo strany. Vo vedení bude podľa Bugára aj známa osobnosť slovenskej národnosti. Jej nominácia je istá už týždeň, kto to bude, sa verejnosť dozvie v sobotu.


Na prvom sneme neobsadia miesta všetkých podpredsedov a členov predsedníctva. Strana zatiaľ nemá vytvorené štruktúry, tie sa budú budovať cez leto. Preto s obsadením všetkých postov počkajú, kto cez leto získa podporu napríklad na severe Slovenska. Vedenie strany doplnia na jeseň, alebo až začiatkom budúceho roka. Bugár tvrdí, že Most-Híd má podporu aj na severe, oveľa väčšia je však medzi Slovákmi na južnom Slovensku, kde žijú spolu s maďarskou menšinou.

Program strany bude jasný po programovej konferencii v septembri. V sobotu v Šamoríne rozdajú účastníkom programové tézy, po diskusii začnú sekcie pripravovať program. V septembri sa tiež rozhodne, či poslanci, ktorí odišli z SMK a vytvorili novú stranu, vytvoria nový poslanecký klub nezaradených s bývalými členmi SDKÚ-DS. V hlasovaní koncom júna vznik nového klubu parlament nepodporil, opätovne o ňom môže hlasovať po prázdninách. "Predpokladám, že pán predseda (NR SR) to zaradí do programu, ale s akým výsledkom, to už záleží na ostatných," dodal Bugár.

Most-Híd spustil už internetovú stránku www.most-hid.sk, kde sa definuje ako "strana spolupráce". Na stránke je prípravný výbor - exčlenovia SMK a poslanci NR SR Béla Bugár, László Nagy, Zsolt Simon, Gábor Gál a Tibor Bastrnák. Ďalšími členmi prípravného výboru sú Elmér Jakab, starosta Veľkých Raškoviec a ďalší dvaja odídenci zo štruktúr SMK - László Solymos a Péter Vörös. Na stránke sú tiež kontakty na zástupcov Mostu v 22 mestách SR vrátane Žiliny, Prešova a Liptovského Mikuláša.

Založenie novej strany ohlásili exčlenovia SMK 9. júna, 14. júna začali zbierať podpisy, ktoré na zaregistrovanie strany požaduje zákon. Za 11 dní ich zozbierali 30-tisíc. 3. júla ministerstvo vnútra stranu zaregistrovalo.





Bugárovi môže pomôcť, že je dôveryhodný aj pre Slovákov, myslí si politológ Grigorij Mesežnikov




Nová politická strana Most-Híd môže podľa prezidenta IVO Grigorija Mesežnikova pritiahnuť časť voličov SMK a stredopravých voličov z veľkých miest. "Sú faktory, ktoré môžu pomôcť osloviť istú časť voličov, otázkou je, či to bude stačiť na vstup do parlamentu," povedal pre agentúru SITA. Bélovi Bugárovi, ktorý bude pravdepodobne prvým predsedom strany Most-Híd, môže pomôcť, že je dôveryhodným aj pre Slovákov. Dlhodobo je najobľúbenejším politikom maďarskej národnosti v SR. Dôležité bude, kto zo Slovákov bude v novej strane.


Problém Mostu vidí Mesežnikov v tom, že vzniká ako dôsledok vnútorného konfliktu v Strane maďarskej koalície (SMK) a práve táto téma sa s ním doteraz spájala najviac. Most-Híd sa definuje tiež ako strana, ktorá bude spájať Slovákov a Maďarov a eliminovať tak zhoršenie slovensko-maďarských vzťahov. Podľa Mesežnikova je to síce sympatická myšlienka, nemusí však stačiť slovenským voličom. Hoci tu je skupina slovenských voličov, rozčarovaných súčasnými politickými stranami, prioritné sú pre ňu iné otázky ako slovensko-maďarské zmierenie, a to ekonomika, sociálna situácia, stav demokracie.


Mesežnikov pripomenul, že na Slovensku už boli strany, ktoré vznikli krátko pred voľbami a dostali sa do parlamentu. Strana občianskeho porozumenia (SOP) vznikla pol roka pred voľbami, Aliancia nového občana (ANO) rok a pol. Či sa podarí prekonať päťpercentnú hranicu na vstup do parlamentu aj Bugárovmu Mostu, ukážu parlamentné voľby v júni budúceho roka.


SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Bugárovci za 11 dní vyzbierali takmer 30-tisíc podpisov (29. 6. 2009)
 Nová strana chce byť otvorená pre všetkých občanov, vyhlásil Bugár (9. 6. 2009)
 SMK bude s Mostom-Híd súperiť, vyhlásil Csáky (9. 6. 2009)
 Bugár by rád predsedal novej strane Most - Híd (8. 6. 2009)
 Bugár zakladá stranu Most - Híd (7. 6. 2009)
 Strana odídencov z SMK sa má volať MOST (4. 6. 2009)



nasledujúci článok >>
Deväť rokov za pokus o vraždu manžela
<< predchádzajúci článok
NS SR konštatoval v prípade skládky procesné pochybenia