Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. februára 2010

BUGÁR: Jazykový zákon nepomáha vzťahom SR a MR



Súčasný zákon o štátnom jazyku nenapomáha podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára slovensko-maďarským vzťahom. ...



Zdieľať
Béla Bugár, Knut Vollebaek

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) - Súčasný zákon o štátnom jazyku nenapomáha podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára slovensko-maďarským vzťahom. Ako uviedol Bugár pred novinármi po stretnutí s vysokým komisárom OBSE pre otázky národnostných menšín Knutom Vollebaekom, zákon stále vyvoláva obavy, a to aj napriek určitým ústupkom ministra kultúry Mareka Maďariča pri tvorbe zásad k uplatňovaniu zákona. Ako príklad uviedol obec, ktorá nechcela urobiť mramorovú tabuľu v štátnom jazyku, ale radšej zobrala tabuľu v maďarskom jazyku z pomníka. „Zákon zasahuje do oblastí, kde nemá čo hľadať. Ak nechce nejakým spôsobom hovoriť, že aký jazyk sa má používať v zdravotníctve, na čo to spomína? Nemyslíme si, že je dobré hovoriť do toho, v akom jazyku komunikuje obecná polícia alebo hasiči pri práci,“ vyhlásil Bugár. Podľa neho služobný jazyk hasičov a obecných policajtov je aj vtedy, keď si sadnú vedľa seba v službe do auta a aj keď sú maďarskej národnosti, mali by hovoriť len po slovensky. „To je vec, ktorá nemá v 21. storočí čo hľadať. Najväčšia obava vyplýva z toho, že zásady sú len zásady a právna norma je právna norma. Súd môže akceptovať zákon, nie zásady. Bude veľmi dôležité vidieť, ako sa to bude uplatňovať,“

Komisár sa podľa Bugára zaujímal o to, či sa vytvorila rovnováha zákona o štátnom jazyku a zákona o používaní jazykov menšín. „Nepredpokladáme, že pred voľbami sa dostaneme k novele zákona. Nie je to možné z legislatívneho hľadiska,“ informoval Bugár. Podľa neho komisár prisľúbil, že jeho úrad o šesť mesiacov urobí monitoring, ako sa zákon bude uplatňovať v praxi.

Vollebaeka tiež zaujímal názor na aktivitu Maďarska vytvoriť fond, z ktorého by sa hradili pokuty za porušovanie jazykového zákona slovenským občanom maďarskej národnosti. „Môže to byť gesto z maďarskej strany, ale maďarská komunita na Slovensku musí byť dostatočne silná, aby právne i finančne vedela takéto veci vyriešiť sama,“ vyhlásil šéf strany Most-Híd..

Komisár hovoril podľa Bugára aj o potrebe právnej a politickej rovnováhy medzi zákonom o štátnom jazyku, zákonom o používaní jazykov národnostných menšín a zákonom o národnostných menšinách. „Pýtal sa, či sa začala práca na zmene zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Informovali sme, že nie. Z legislatívneho hľadiska to pred voľbami už nie je možné a z politického hľadiska by to niektorí mohli zneužívať a to nemá význam,“ dodal Bugár.

Na Slovensko dnes znova prišiel vysoký komisár OBSE pre otázky národnostných menšín Knut Vollebaek. Pondelková návšteva je ďalšou zo série návštev pre pretrvávajúcu diskusiu o implementácii zákona o štátnom jazyku. Vollebaeka prijme prezident Ivan Gašparovič, premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Vysoký komisár bude rokovať aj s ministrom kultúry Marekom Maďaričom, s predstaviteľmi Výboru NR SR pre ľudské práva, menšiny a postavenie žien a Zahraničného výboru NR SR. Stretne sa tiež s politickými predstaviteľmi maďarskej národnostnej menšiny - zástupcami Strany maďarskej koalície a tiež so zástupcami Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dôvera nevylúčila rast platieb pre malé nemocnice
<< predchádzajúci článok
Janukovyč už údajne zostane víťazom