Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2019

Bulharsko nahradí sovietske stíhačky Mig-29 americkými strojmi F-16Na snímke stíhačka F-16.Zdieľať
Na snímke stíhačka F-16. Foto: TASR/AP
Sofia 10. júla (TASR) - Bulharsko kúpi osem amerických stíhačiek F-16 s cieľom nahradiť zastarané sovietske stroje typu Mig-29. S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie zástupcu bulharského ministra obrany Atanasa Zaprianova o tom informovala agentúra AFP.


Cena amerických stíhačiek vybavených raketami vzduch-vzduch, ako aj vizualizačnými a prieskumnými systémami by mala podľa Zaprianova dosiahnuť sumu 1,12 miliardy eur.

Stíhacie lietadlá - šesť jednomiestnych a dve dvojmiestne - by mali Spojené štáty Bulharsku dodať do roku 2023.

"Nákup nových stíhačiek zlepší našu interoperabilitu s NATO. Bulharskí piloti už nebudú mať pocit, že sú v Severoatlantickej aliancii na okraji," vyhlásil v súvislosti s nákupom zástupca veliteľa bulharských vzdušných síl Peťo Mirčev.

Na základe dohody pokryjú Spojené štáty údržbu strojov a výcvik bulharských pilotov v celkovej hodnote približne 53 miliónov eur. Zmluvu musia ešte schváliť bulharský parlament a americký Kongres.

F-16 Fighting Falcon je viacúčelové jednomotorové stíhacie lietadlo štvrtej generácie s veľkou obratnosťou, ktoré je určené na letecké súboje a útoky na pozemné ciele.

Mikojan-Gurevič MiG-29 je nadzvuková frontová stíhačka štvrtej generácie sovietskej výroby. Určená je predovšetkým na ničenie vzdušných cieľov a na vybojovanie nadvlády vo vzdušnom priestore v pásme frontu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moldava nad Bodvou plánuje zaviesť systém prestupného bývania
<< predchádzajúci článok
Potravinári: Po rokoch dostávajú poľnohospodári koncepčné opatrenie

Bulharsko nahradí sovietske stíhačky Mig-29 americkými strojmi F-16 - diskusné fórum čitateľov