Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. januára 2018

Bulharský parlament prelomil veto prezidenta pri protikorupčnom zákoneBulharské Národné zhromaždenie v piatok prelomilo prezidentské veto proti zákonu o boji proti korupcii a nezákonnému nadobudnutiu majetku. Prezident Rumen Radev 2. januára ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo
Sofia 12. januára (TASR) – Bulharské Národné zhromaždenie v piatok prelomilo prezidentské veto proti zákonu o boji proti korupcii a nezákonnému nadobudnutiu majetku. Prezident Rumen Radev 2. januára parlamentom schválené protikorupčné zákony vetoval, poslanci ich však na druhý pokus presadili, uviedla bulharská agentúra BTA.


Bulharský premiér Bojko Borisov túto možnosť naznačil vo štvrtok počas stretnutia s delegáciou európskych novinárov, ktorí mapujú priority bulharského predsedníctva v Rade EÚ. V tejto súvislosti zdôraznil, že Bulharsko je predovšetkým parlamentná republika.

Poslanci v piatok 146 hlasmi za a 76 proti opätovne hlasovali o zákone bez akýchkoľvek zmien v jeho texte. Podľa prezidenta však uvedená legislatíva nie je dostatočne účinná na to, aby efektívne bojovala s korupciou a dá sa politicky zneužiť.

BTA pripomenula, že jediným parlamentným subjektom, ktorý podporoval prezidentské veto a hlasoval proti novým protikorupčným predpisom, bola ľavicovvá Koalícia za Bulharsko (BSP za Bulharsko), ktorá má v 240-člennom parlamente 80 poslancov. Prehlasovaný bol poslancami vládnucej koalície tvorenej stredopravou stranou Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) a nacionalistickým hnutím Zjednotení vlastenci.

Viaceré protikorupčné protesty sa v Sofii konali aj vo štvrtok, keď vláda pozvala do hlavného mesta členov Európskej komisie pri príležitosti oficiálneho štartu bulharského predsedníctva v Rade EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Turecko varovalo svojich občanov pred cestami do USA
<< predchádzajúci článok
Na stanici v Trnave budujú nový vstup do podchodu, opravujú nástupište

Bulharský parlament prelomil veto prezidenta pri protikorupčnom zákone - diskusné fórum čitateľov