Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. augusta 2007

Bush prirovnal stiahnutie vojsk z Iraku k VietnamuAmerický prezident George W. Bush varoval vo svojom prejave, ktorý prednesie v stredu, že stiahnutie amerických jednotiek z Iraku bude katastrofou podobnou s dianím vo Vietname po ústupe ...Zdieľať

KANSAS 22. augusta (WEBNOVINY) - Americký prezident George W. Bush varoval vo svojom prejave, ktorý prednesie v stredu, že stiahnutie amerických jednotiek z Iraku bude katastrofou podobnou s dianím vo Vietname po ústupe Američanov. Podľa Busha sa môže zopakovať vietnamský scenár, pri ktorom po stiahnutí Američanov došlo k masovému vraždeniu. Prezident spomenul aj vyčíňanie Červených Kmérov v Kambodži, ktoré si vyžiadalo státisíce životov v dôsledku popráv, mučenia a hladu. Bush takisto spomenul, že terčom represálií vo Vietname sa stali bývalí spojenci Američanov. Bush prednesie prejav na výročnom zjazde skupiny Veteránov z vojen v cudzine (VFW), ktorá má v meste Kansas v štáte Missouri viac ako dva milióny členov.

Bush tiež pripomenul, že stiahnutie amerických vojsk je kľúčovou požiadavkou medzinárodnej teroristickej siete al-Kájda. "U nás doma niektorí tvrdia, že stiahnutie z Vietnamu nenaštrbilo našu dôveryhodnosť, no teroristi to vnímajú inak," vysvetlil prezident. "Americkí vojaci sa momentálne snažia presvedčiť bývalých sunnitských povstalcov, aby bojovali proti al-Kájde, vyčistili mestá od teroristov a prispeli k normalizácii života obyčajných ľudí v slobodnom Iraku," dodal Bush v tejto súvislosti.

Vývoj politickej situácie v Iraku je "nesmiernym sklamaním", povedal v utorok americký veľvyslanec v Bagdade Ryan Crocker dva týždne pred tým, ako spolu s najvyšším veliteľom americkej armády Davidom Petraeusom prednesú v správu o Iraku v americkom Kongrese. Od americkej invázie do Iraku zahynulo v krajine najmenej 3700 amerických vojakov. Krajinu sužuje nábožensky motivované násilie a politická kríza.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Harabin na rokovanie vlády prišiel na bicykli
<< predchádzajúci článok
Stanovisko Slovak Telekomu k šetreniu TÚ SR

Bush prirovnal stiahnutie vojsk z Iraku k Vietnamu - diskusné fórum čitateľov

Spojené štáty môžu zorganizovať útoky na ich vlastnom území22.8. 17:21:01