Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. decembra 2006

Bush zvažuje vyslanie ďalších vojakov do IrakuAmerický prezident George W. Bush možno dočasne zvýši počet amerických vojakov v Iraku. Informoval o tom v utorok Biely dom a poskytol informácie aj o tom, že prezident sa pre takýto plán nesporí ...Zdieľať

WASHINGTON 20. decembra (WEBNOVINY) - Americký prezident George W. Bush možno dočasne zvýši počet amerických vojakov v Iraku. Informoval o tom v utorok Biely dom a poskytol informácie aj o tom, že prezident sa pre takýto plán nesporí s najvyššími vojenskými veliteľmi.

"Je to možnosť, ktorú skúmame," povedal hovorca Bieleho domu Tony Snow na margo správ médií, že prezident by mohol zvýšiť počet amerických vojakov, ktorí by pomohli prekonať to, čo Pentagon označil za najhoršie zaznamenané násilie v krajine. V interview pre noviny Washington Post sa Bush sám nijako nezmienil o takomto návrhu, okrem poznámky, že "všetky možnosti sú realizovateľné". Americký prezident však oznámil, že sa bude usilovať o zvýšenie celkového počtu amerických vojakov. "Som naklonený názoru, že potrebujeme zvýšiť počet našich jednotiek, armády, námorníkov," povedal prezident a dodal, že ministrovi obrany Robertovi Gatesovi nariadil, aby problém konzultoval s vojenskými veliteľmi a podal o tom správu. Bush však odmietol hovoriť o konkrétnych počtoch.

Snow poprel správy, že by predstavitelia amerického generálneho štábu odmietali plán vyslania ďalších vojakov v počte 15 tisíc až 30 tisíc na ďalších osem mesiacov. "(Bush) požiadal vojenských veliteľov, aby zvážili možnosti a oni to robia," povedal hovorca Bieleho domu. Noviny, ktoré citovali nemenovaného amerického predstaviteľa oboznámeného s "intenzívnou" diskusiou, napísali, že vojenskí velitelia sú proti tomuto plánu, pretože misia jednotiek nie je bližšie určená.

Americký prezident sa dostal pod vzrastajúci tlak, aby zmenil stratégiu v Iraku najmä po voľbách, v ktorých republikáni stratili kontrolu nad Kongresom.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bush zvažuje vyslanie ďalších vojakov do Iraku
<< predchádzajúci článok
Merkelová chce vrátiť euroústavu na správnu cestu