Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. novembra 2009

Buzek nevylúčil zmenu jazykového zákona, povedal Csáky



Zástupcovia Strany maďarskej koalície (SMK) hovorili so šéfom europarlamentu Jerzym Buzekom o jazykovom zákone. Bezprostredne po rokovaní to povedal predseda strany Pál Csáky. "Minulý týždeň som ...



Zdieľať
BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) - Zástupcovia Strany maďarskej koalície (SMK) hovorili so šéfom europarlamentu Jerzym Buzekom o jazykovom zákone. Bezprostredne po rokovaní to povedal predseda strany Pál Csáky. "Minulý týždeň som mal možnosť stretnúť sa s ním v Bruseli, kde som vysvetlil, kde my vidíme problémy v tomto zákone. Vtedy sľúbil, že na koniec dnešných rokovaní sem príde a povie, aké má dojmy z rokovaní," vysvetlil dôvod stretnutia Buzeka so zástupcami maďarskej menšiny Csáky, ktorý rozhovor s europolitikom označil za priateľský a európsky. "Myslím si, že je to dobré. Pán Buzek nevylúčil ani možnú zmenu zákona. My dúfame, že na základe takéhoto európskeho dialógu tie hlúpe pasáže zákona, predovšetkým pokuty, sa nebudú aplikovať, minimálne do volieb v budúcom roku," tvrdí Csáky, ktorý dodal, že budú spoločne rozmýšľať o tom, ako by nastolili inteligentnejší jazykový režim na Slovensku.


Buzek odporúča dialóg medzi politikmi a menšinami. "My si naďalej nárokujeme, aby poslanci SMK boli prizvaní k takému dialógu. Samozrejme, sme v kontakte aj s civilmi a nemáme nič proti tomu, ak sa zapoja aj oni, no nemôžu nahradiť legitímne zvolených zástupcov maďarskej komunity," vyhlásil Csáky. "My nemáme záujem zvyšovať tu napätie, aj týmito krokmi chceme predísť, aby sa zvyšovalo. Keby dialóg bol skôr, mohli sme predísť tejto situácii," vyhlásil Csáky.

"Téma bola postavená pomerne široko. Hovorili sme o vývoji v Európskej únii a v regióne, v ktorom sa nachádzame a z ktorého koniec-koncov pochádza aj prezident Európskeho parlamentu," povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, ktorý sa spolu s lídrom KDH Jánom Figeľom stretol s Buzekom ešte pred SMK. "Vyjadril som znepokojenie nad tým, že v Európe sa výrazne presadzuje populizmus, šírenie ľahkých a lacných sľubov, ktoré vedie k obrovským deficitom a zadlžovaniu, k prehlbovaniu nerovnováhy, čo bude raz potrebné zaplatiť aj s úrokmi," opísal rokovanie Dzurinda, ktorý vyhlásil, že v tejto téme sa s Buzekom zhodli. "Som rád, že mnohé záležitosti si nemusíme vysvetľovať, pretože Jerzy Buzek je skúsený politik a týmito skúsenosťami môžeme skôr definovať cesty k budúcim riešeniam," povedal Figeľ a dodal, že pred EÚ stojí mimoriadny summit, kde je potrebné nájsť zhodu na budúcich lídroch. "To je moment, ktorý by mal priniesť ovocie aj vo vnútornej politike v Európe, orientovanej nie na pragmatizmus alebo iné izmy, skôr na hodnotovo definovanú a rozvíjanú politiku," konštatoval Figeľ.

"My sme aj spolu aj sami," vyhlásil na adresu oddelených rokovaní šéfa europarlamentu s opozičnými stranami Figeľ. "Reprezentujeme slobodné autonómne strany. November ´89 je vyjadrením spoločného zápasu za slobodu, demokraciu, spoločnú perspektívu pre krajinu. V iných zase máme aj odlišné názory, je to prirodzené a aj v tejto odlišnosti vedieme ďalšie dialógy," uzavrel Figeľ. Ako vyhlásil Dzurinda, možno boli tieto rokovania prianím Buzeka, možno niektoré témy bude formulovať prirodzenejšie, keď bude s Csákym sám. "Veď sa nemusíme hrať na mačku a myš. Veľmi jednoduché vysvetlenie je, že chce s kolegom Csákym on sám diskutovať túto tému (jazykový zákon, pozn. redakcie) osobitne. Nehľadajte v tomto formáte stretnutia problém môj a Figeľov, Csáky tam pokojne mohol sedieť," dodal šéf SDKÚ-DS. "To bola dohoda s pánom Buzekom. Ten zákon my vidíme špecificky a on asi pochopil, že naše stanovisko má byť takýmto spôsobom tlmočené," vysvetlil Csáky.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko pošle po 10 000 eur Etiópii i Laosu
<< predchádzajúci článok
Kahanec s Kužmom podali trestné oznámenie

Buzek nevylúčil zmenu jazykového zákona, povedal Csáky - diskusné fórum čitateľov

treba sa poponáhľať18.11. 21:27:01