Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. januára 2009

Bývalá koalícia kupovala opozičných poslancov, priznal Lipšic



Bývalá vládna koalícia kupovala opozičných poslancov. Priznal to dnes podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic pri ...



Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) - Bývalá vládna koalícia kupovala opozičných poslancov. Priznal to dnes podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic pri predstavení iniciatívy Slovensko, ty na to máš!, ktorou chce s osobnosťami verejného života motivovať frustrovaných opozičných voličov k účasti na prezidentských voľbách a podpore Ivety Radičovej.

"Keď dvaja tvrdí házedesáci, pán Džuppa a Kolesár - to neboli nejakí takí, že nejaké mierne krídlo, to boli tvrdí házedesáci, z večera do rána začnú hlasovať s vládnou koalíciou, tak čo je to? Je to nejaké náhle osvietenie? Náhle sa im začali páčiť reformy? Asi nie. Proste nemôžme robiť z ľudí hlupákov, že budeme hovoriť, že my dodnes vlastne si myslíme, že naozaj u nich došlo k nejakej náhlej zmene názoru, kedy sa z dvoch tvrdých kovaných házedesákov stali dvaja reformní poslanci národnej rady. Ja si myslím, že to možné nie je," povedal Lipšic.

Lipšic pripomenul, že kupovanie poslancov bývalou vládnou koalíciou vyšetrovala polícia. On však po skutkových okolnostiach nepátral, nedozoroval vyšetrovacie spisy. "Ani som sa nezaujímal, kto z ich rodiny dostal aké funkcie v akom rezorte, ale myslím si, že žiaden rozumný človek, ak z neho nechceme robiť hlupáka, neverí tomu, že keď je parlament zablokovaný a vláda nemá dostatok hlasov a z večera do rána dvaja tvrdí opoziční poslanci zrazu prejdú, bez vysvetlenia, a hlasujú s vládou, že to je v poriadku. To nie je v poriadku."

Kupovanie poslancov bola podľa Lipšica poslednou kvapkou, ktorá viedla k rozčarovaniu voličov vtedajších vládnych strán, k ich frustrácii a následnej apatii. Preto dnes buď nevolia alebo volia opozíciu pragmaticky - ako menšie zlo. "Čo si majú ľudia myslieť, ak situácia v parlamente nezávisí od toho, kto má koľko hlasov vo voľbách, ale od toho, kto je ako úspešný pri lobovaní poslancov," povedal. "To sa mi zdá, že je akoby rozpad dôvery v politický systém. Beriem to aj ako svoju chybu."

Osobnou chybou Lipšica bolo, že na Rade KDH 24. septembra 2005 v Bytči netrval na hlasovaní o odchode kresťanských demokratov z druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Vtedy prevládal v KDH názor, že po kupovaní poslancov nemôžu zostať vo vláde. "Že táto kauza tak oslabuje dôveryhodnosť voči našim voličom, že musíme z vlády odísť." Napokon však nehlasovali a z vlády odišli až pre výhradu vo svedomí, teda pre neochotu Dzurindu prijať záväzok, vyplývajúci z Vatikánskej zmluvy.

Dzurindove vlády sklamali voličov, ktorí ich volili preto, že budú iní ako jej Mečiarove predchodkyne. Úplne bez škandálov sa podľa Lipšica vládnuť nedá, zlé však je, že nikto nechce tieto chyby priznať. "Aj s našimi vládami boli spojené škandály, korupcia, zmanipulované tendre, kupovanie poslancov. A nebola vyvodená adekvátna zodpovednosť," vyhlásil Lipšic. Voči voličom bývalej vládnej koalície tak vznikol morálny dlh, ktorý podľa Lipšica treba splatiť. Prvým krokom k zmene má byť voľba Ivety Radičovej za prezidentku, a to aj v prípade, že jej materská SDKÚ-DS nenájde odvahu na sebareflexiu. Lipšica tiež mrzí nejednoznačná podpora KDH.

Radičová je nielen nominantkou SDKÚ-DS, SMK a KDH, ale je aj občianskou kandidátkou, vysvetlil Lipšic. Nie je spojená so škandálmi a kauzami, ale so sociálnymi úspechmi bývalej vlády. Má čistý štít, voliči by tak prvýkrát od roku 1998 nevyberali menšie zlo. "Preto je táto iniciatíva aj výzvou, výzvou opozičným voličom - jednak sa zapojiť, podporiť túto iniciatívu, ale aj prísť voliť, mobilizovať sa," povedal dnes na tlačovej besede. Radičová by opäť priniesla do spoločnosti pozitívnu emóciu, takú, aká vládla v spoločnosti v roku 1998.

Aktivizovať voličov chce iniciatíva Slovensko, ty na to máš! na stretnutiach s občanmi a mítingoch. Chce sa zaregistrovať ako občianske združenie. Financovať ju budú zatiaľ signatári zo svojho, uvítajú aj príspevky od ľudí. Budú mať aj internetovú stránku s prepojením na blogy a svoju skupinu na Facebooku. K Lipšicovi sa v iniciatíve pridali: podnikateľ a člen KDH Milan Krajniak, bývalý šéf STV Richard Rybníček, energetický analytik Karel Hirman, ekonomický analytik Vladimír Zlacký a občiansky aktivista Filip Vagač.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Druhým zaregistrovaným prezidentským kandidátom Mikloško
<< predchádzajúci článok
V Libérii výnimočný stav, premnožili sa húsenice