Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. decembra 2012

Bývalého policajného rektora potichu zbavili obvineniaBývalého policajného rektora potichu zbavili obvinenia, uviedol v dnešnom vydaní denník Sme, podľa ktorého Václav K. už nie je obvinený z falšovania. Vyšetrovanie úplatkov ešte ...Zdieľať
akademiapolicajnehozboru BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Bývalého policajného rektora potichu zbavili obvinenia, uviedol v dnešnom vydaní denník Sme, podľa ktorého Václav K. už nie je obvinený z falšovania.


Vyšetrovanie úplatkov ešte pokračuje. Keď policajná akadémia udeľovala titul českému politikovi Janovi Rytířovi, jej bývalý rektor Václav K. sa podľa polície nedopustil falšovania.

Vyšetrovatelia podľa zistení Sme dospeli k záveru, že Václav K. v tomto prípade nenesie priamu zodpovednosť. Odvolaný rektor je stále obvinený, že manipuloval prijímacie pohovory a prijímal úplatky od uchádzačov.


Bývalý rektor už v kauze Rytíř nefiguruje

Inšpekcia ministerstva vnútra sa v piatok k prípadu odmietla vyjadriť. „Vyšetrovanie naďalej pokračuje. Vykonávajú sa procesné úkony,“ povedala pre Sme Lucia Garajová z tlačového oddelenia. Napokon potvrdila, že Václav K. už nie je v kauze Rytíř obvinený z poškodzovania cudzích práv.

Úrad špeciálnej prokuratúry tvrdí, že keby o prípade informoval, mohol by „nevhodne ovplyvniť priebeh vyšetrovania“. Ani Václav K. nechce nič hovoriť, keďže vyšetrovanie sa ešte neskončilo. „Nebudem sa vyjadrovať.“

Denník Sme v máji informoval, že jeho komisia umožnila Rytířovi obhajobu, hoci na to neboli splnené podmienky. Na zasadnutí chýbal oponent Jaroslav Ivor, ktorého podpisy v prezenčnej listine a v zápisnici niekto sfalšoval. Ivor vtedy potvrdil, že sa riadne ospravedlnil pre iné povinnosti.


Z domu ho odviedli v putách

Inšpekcia ministerstva vnútra v júli Václava K. obvinila z viacerých trestných činov. Z domu ho odviedli s putami na rukách. K činom sa najskôr priznal, potom však hovoril, že po mozgovej príhode ani nevedel, čo hovorí.

Sme pripomína, že minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru vtedy o podmienkach Rytířovej obhajoby povedal, že Václav K. v komisii „rozhodol o vytvorení fiktívneho stavu, že tieto podmienky splnené sú“. Podľa ďalšieho obvinenia zobral od uchádzačov o štúdium v dvoch prípadoch úplatok päťtisíc eur. Hrozí mu za to päť až 12 rokov väzenia.

Prezident Ivan Gašparovič odvolal Václava K. z funkcie rektora koncom júla. Z polície ho prepustili za hrubé porušenie služobnej prísahy, čím stratil nárok na odchodné. Nárok na výsluhový dôchodok mu však podľa Silvie Keratovej z ministerstva vnútra zostal.

Dlhoročný odborník na kriminalistiku Václav K. je podľa Sme stále zapísaný ako člen Vedeckej rady Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Dekan Stanislav Mráz bol podľa denníka v piatok nedostupný. Vo vedeckej rade na univerzite v Plzni, kde Václav K. tiež bol, už nefiguruje. Voľby nového rektora policajnej akadémie sú naplánované na február.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štátna prémia v roku 2013: Ostáva rovnaká, na jej získanie však bude treba vložiť menej penazí.
<< predchádzajúci článok
Únia a bohatý Singapur sa dohodli na voľnom obchode

Bývalého policajného rektora potichu zbavili obvinenia - diskusné fórum čitateľov