Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. októbra 2015

Bývalí rukojemníci si pripomenuli drámu v divadlke Na Dubrovke



Jeden z príbuzných obetí rukojemníckej drámy v moskovskom divadle Dubrovka zapisuje meno na fotografiu obete tragédie, ktorá si vyžiadala 130 ľudských životov. Archívne foto.



Zdieľať
Jeden z príbuzných obetí rukojemníckej drámy v moskovskom divadle Dubrovka zapisuje meno na fotografiu obete tragédie, ktorá si vyžiadala 130 ľudských životov. Archívne foto. Foto: TASR/AP
Moskva 26. októbra (TASR) - Vypustením 130 bielych balónov si dnes Moskovčania uctili pamiatku obetí útoku na Divadelné centrum na Dubrovke, kde pred 13 rokmi čečenské teroristické komando niekoľko dní zadržiavalo takmer 1000 divákov a účinkujúcich predstavenia Nord-Ost, informovala agentúra TASS.


Na pietnom stretnutí spojenom so spoločnou modlitbou sa zúčastnili pozostalí po obetiach, ako aj bývalí rukojemníci, ktorí potom položili kvety k pamätníku obetí.

Skupina asi 40 teroristov prenikla večer 23. októbra 2002 do budovy divadelného centra, kde potom ako rukojemníkov zadržiavali 914 ľudí. Výmenou za ich prepustenie požadovali stiahnutie ruských vojsk z Čečenska a ukončenie druhej čečenskej vojny. Do priamych vyjednávaní sa na žiadosť teroristov zapojili aj známe osobnosti, napr. politik Grigorij Javlinskij, Boris Nemcov a novinárka Anna Politkovská - obaja sa neskôr stali obeťami vraždy.
Ľudia pália sviečky pri pamätníku obetí rukojemníckej drámy v moskovskom divadle Dubrovka 26. októbra 2007 pri príležitosti piateho výročia jej ukončenia. Archívne foto Foto: TASR/AP

Skoro ráno 26. októbra sa začala špeciálna operácia bezpečnostných zložiek, pri ktorej bolo do vnútra budovy napustené veľké množstvo bližšie neznámeho uspávacieho plynu. Zásahové jednotky následne oslobodili väčšinu rukojemníkov. Zahynulo však 130 ľudí vrátane 10 neplnoletých osôb. Podľa agentúry TASS udalosti v divadle na Dubrovke boli najväčším teroristickým útokom na území ruskej metropoly.

Väčšinu rukojemníkov sa síce podarilo zachrániť, ale použitie neznámeho plynu malo pre časť z nich fatálne následky. Zloženie plynu, ktorý mal uspať alebo minimálne utlmiť reakcie teroristov, ruské úrady nikdy nezverejnili, no predpokladá sa, že išlo o derivát fentanylu, pravdepodobne 3-metylfentanyl, ktorý je extrémne silným ópioidom. Ukázalo sa, že väčšina ľudí zomrela práve na následky otravy spomínaným plynom. Ten síce nebol smrteľne jedovatý, avšak pri dlhodobejšej inhalácii bol veľmi nebezpečný najmä pre starších ľudí, deti, ženy, či ľudí so zdravotnými problémami. V súvislosti s tým ruské úrady čelili viacerých žalobám od postihnutých ľudí alebo pozostalých po obetiach.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Moslimovia odmietajú dať očkovať deti. Vo vakcíne je vraj DNA prasiat
<< predchádzajúci článok
Ekonomická dôvera v Česku sa v októbri zhoršila