Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. februára 2011

Bývalý agent Mossadu daroval Slovensku sochu



Bývalý agent izraelskej tajnej služby Mossad Izraelčan Rafi Eitan daroval Múzeu moderného umenia Danubiana v Bratislave jednu zo ...



Zdieľať
galeria danubiana Priestory galérie Danubiana. Ilustračné foto.Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - Bývalý agent izraelskej tajnej služby Mossad Izraelčan Rafi Eitan daroval Múzeu moderného umenia Danubiana v Bratislave jednu zo svojich sôch.


Bronzovú ruku s názvom "Držiac sa života“ poslal Eitan do Danubiany, ktorú si obľúbil počas návštev Slovenska, informovala agentúru SITA Zuzana Kizáková z izraelského veľvyslanectva. Holandskému mecenášovi Danubiany Gerardovi H. Meulensteenovi a majiteľovi galérie Vincentovi Polakovičovi odovzdal sochu izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Ben-Zvi. Socha Rafiho Eitana sa stala súčasťou medzinárodnej zbierky galérie Danubiana, ktorá sídli na dunajskom brehu pri vodnom diele v Čunove.

Dnes 84-ročný Rafi Eitan sa preslávil ako agent Mossadu. V roku 1960 sa stal veliteľom operácie, ktorá dodnes predstavuje jeden z najväčších triumfov izraelských tajných služieb. Podarilo sa im totiž dolapiť nacistického vodcu Adolfa Eichmanna, ktorý po druhej svetovej vojne utiekol do Argentíny. Tam ho Eitanov tím agentov zadržal a previezol do Izraela, kde sa Eichmann pred súdom zodpovedal za zločiny spáchané počas holokaustu. Ako ďalej informovala Kizáková, Rafi Eitan podľa vlastných slov odjakživa obdivoval sochárske umenie. V prostredí kibucu, kde vyrastal, a tajnej služby, kde pracoval, sa však k nemu blízko nedostal.

Až v 60. rokoch, keď ho ako tajného agenta prevelili do Paríža, spoznal moderné umenie a zamiloval si ho. "Keď som bol v Paríži, začal som sám tvoriť sochy. Očarený Picassom, Arpom a Giacomettim, som ich nasledoval,“ povedal o svojej tvorbe Eitan. V portfóliu má desiatky sôch z bronzu a železa. Zobrazuje tenké dlhé postavy, ktoré pripomínajú Giacomettiho modely, sediace mačky a Venuše, obľúbené u Picassa či industriálne sochy zo skrutiek, skrutiek či reťazí.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvé mestské zastupiteľstvo v Komárne sa skončilo fiaskom
<< predchádzajúci článok
O privatizáciu teplární majú záujem aj Rakúšania