Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. júna 2006

Bývalý farár sa musí podrobiť ústavnému ochrannému liečeniuBývalý katolícky farár Ľudovít B. sa musí liečiť v ústave pre duševne chorých. Rozhodol o tom dnes senát Špeciálneho súdu, ktorý vyhovel návrhu prokurátora Špeciálnej prokuratúry a nariadil ...Zdieľať

PEZINOK 21. júna (WEBNOVINY) - Bývalý katolícky farár Ľudovít B. sa musí liečiť v ústave pre duševne chorých. Rozhodol o tom dnes senát Špeciálneho súdu, ktorý vyhovel návrhu prokurátora Špeciálnej prokuratúry a nariadil bývalému duchovnému ochranné liečenie ústavnou formou. Ako zdôvodnil predseda senátu, takéto rozhodnutie prijali na základe znaleckých posudkov psychiatrov a psychológa, ktorý vypracovali v marci tohto roka, keď bol Ľudovít B. väzobne stíhaný vo väzenskej nemocnici. Súd sa stotožnil s názorom, že pobyt Ľudovíta B. na slobode je pre spoločnosť nebezpečný. Na dnešnom pojednávaní znalec - psychiater potvrdil, že ak by farár nebol pod ústavnou kontrolou lekárov, mohol by sa opäť dopúšťať ekonomickej trestnej činnosti. Tá je totiž bežná pri jeho type ochorenia - schizoafektívnej psychóze. "V istej fáze ochorenia môže dôjsť k strate kontroly nad vlastným konaním, predovšetkým pri hospodárskych aktivitách," konštatoval znalec. Odporučil preto súdu ústavnú formu liečenia, napriek tomu, že nepozná súčasný stav pacienta. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, Ľudovít B. proti nemu môže podať sťažnosť. Rozhodne sa však až po doručení rozhodnutia Špeciálneho súdu.

Ľudovít B. požiadal súd, aby mu nariadil liečenie ambulantnou formou. Tvrdil, že bude disciplinovane navštevovať psychiatra a liečiť sa. Vo svojej výpovedi však povedal, že trestnej činnosti sa nedopustil preto, že by mu zlyhali "vôľové vlastnosti", ale preto, že bol "pod tlakom istej skupiny."

Vyšetrovateľ obvinil Ľudovíta B. z pokusu o podvod v októbri 2005. Bývalý farár podľa obvinenia v auguste alebo v septembri minulého roka vo Zvolene lákal takmer 500 miliónov korún od istého kupca pod zámienkou predaja pozemkov v rožňavskom biskupstve. Obvinený vo svojej výpovedi podľa medializovaných informácií hovoril aj o prepojení agentov SIS na podvod v tejto kauze. Podľa jeho slov mal byť priamo riadený agentkou tajnej služby, ktorú verejnosť pozná pod krycím menom Kováčová. V marci tohto roka vyšetrovateľ na základe znaleckých posudkov zrušil jeho obvinenie, pretože v čase spáchania skutkov nevedel rozoznať nebezpečenstvo svojho konania a nemôže byť preto trestne zodpovedný.

Tajná služba koncom mája potvrdila, že na tejto kauze jej ľudia pracovali a monitorovali ju. Riaditeľ SIS Ladislav Pittner tiež zbavil niektorých príslušníkov SIS mlčanlivosti, aby ich mohol vyšetrovateľ vypočuť.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SDKÚ-DS a SMK sú za vytvorenie trojbloku s KDH
<< predchádzajúci článok
Začal sa summit EÚ-USA