Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. marca 2016

Bývalý prezident JAR Frederik Willem de Klerk má 80 rokov



Na archívnej snímke z 8. mája 1996 je vtedajší juhoafrický prezident Nelson Mandela a vľavo je zastupujúci prezident Frederik Willem de Klerk diskutujú po schválení novej juhoafrickej ústavy v Kapskom Meste.



Zdieľať
Na archívnej snímke z 8. mája 1996 je vtedajší juhoafrický prezident Nelson Mandela a vľavo je zastupujúci prezident Frederik Willem de Klerk diskutujú po schválení novej juhoafrickej ústavy v Kapskom Meste. Foto: TASR/AP
Johannesburg/Bratislava 18. marca (TASR) - Juhoafrický politik, bývalý prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Frederik Willem de Klerk sa narodil 18. marca 1936 v Johannesburgu v JAR. Má 80 rokov.


Frederik Willem de Klerk spoločne s Nelsonom Mandelom zrušili niekoľko desaťročí trvajúcu vládu apartheidu v Juhoafrickej republike, za čo v roku 1993 obaja získali Nobelovu cenu mieru.

De Klerk vyštudoval právo a v meste Vereeniging si založil advokátsku kanceláriu. Za toto mesto bol zvolený do národného parlamentu. V roku 1978 sa stal členom vlády JAR, v ktorej postupne zastával viaceré ministerské posty. Ako minister pre vzdelávanie podporoval segregáciu na univerzitách a ani ako líder Národnej strany (National Party) v Transvaale nebol známy podporou reforiem.

Vo februári 1989 bol zvolený na čelo Národnej strany a v septembri 1989 ho zvolili za štátneho prezidenta (state president) JAR.

Vo svojom prvom prejave sa vyjadril za nerasistickú JAR a za rozhovory o jej budúcnosti. Zrušil zákaz Afrického národného kongresu (ANC) a prepustil z väzenia Nelsona Mandelu. Priviedol režim apartheidu ku koncu a otvoril cestu k novej ústave, založenej na princípe jedna osoba-jeden hlas.

De Klerkova vláda zrušila rasistické zákony týkajúce sa vzdelávania, bývania, kultúrneho a spoločenského života, ako aj zdravotníckej starostlivosti. V roku 1992 vyjadrilo v referende 69 percent belošských voličov podporu jeho reformnej politike. V apríli 1994 sa konali v JAR prvé voľby, na ktorých sa mohli zúčastniť všetci občania. ANC získala majoritu v novom parlamente (National Assembly). De Klerk sa vo vláde Nelsona Mandelu stal jeho druhým zástupcom. Na funkciu rezignoval v roku 1996, z hlavného postu v Národnej strane odišiel v roku 1997, keď ohlásil svoj odchod z politiky. Nadáciu F.W. de Klerk Foundation založil v roku 2000 a nadáciu Global Leadership Foundation v roku 2004.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kurz eura si udržal výrazné zisky z predchádzajúcich dní
<< predchádzajúci článok
Mengusovský bežkársky raj zažil najhoršiu sezónu za posledných 5 rokov