Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. októbra 2019

C. Malmströmová: EÚ musí prijať odvetné opatrenia na clá USACecilia Malmströmová, archívna snímka.Zdieľať
Cecilia Malmströmová, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 18. októbra (TASR) - Európska únia (EÚ) nemá inú možnosť, než prijať odvetné opatrenia po tom, ako USA v piatok v spore o nepovolenú pomoc pre výrobcov lietadiel zaviedli clá na európske tovary, uviedla to komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová.


"Ľutujeme rozhodnutie USA pristúpiť k clám. Tento krok nám nedáva na výber, takisto teraz musíme prijať naše vlastné clá," uviedla Malmströmová. "Vzájomné zavádzanie ciel nie je v nikoho dlhodobom záujme," doplnila. Clá podľa nej výrazne poškodia dodávateľské reťazce v leteckom priemysle v EÚ aj USA, rovnako však aj ďalšie sektory.

Malmströmová upozornila na to, že podľa rozhodnutia Svetovej obchodnej organizácie (WTO) porušovali jej pravidlá pri podpore výrobcov lietadiel obe strany, EÚ aj USA. Dodala, že EÚ a USA majú ako najväčší svetoví výrobcovia lietadiel spoločnú zodpovednosť a mali by si sadnúť za rokovací stôl a dohodnúť sa.

USA v piatok zaviedli clá na tovary z EÚ v celkovej hodnote 7,5 miliardy USD (6,75 miliardy eur). Dôvodom bolo rozhodnutie WTO týkajúce sa nelegálnosti dotácií pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

(1 EUR = 1,1113 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Utečenci smerujúci do Európy čoraz častejšie volia Cyprus než Grécko
<< predchádzajúci článok
Notárska komora SR ponúkne bezplatné poradenstvo

C. Malmströmová: EÚ musí prijať odvetné opatrenia na clá USA - diskusné fórum čitateľov