Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

04. júna 2012

Čachtický hrad zatvoril svoje brány, dostane novú tvárČachtický hrad dnes pre verejnosť uzavreli. Čaká ho minimálne ročná rekonštrukcia z eurofondov. Doteraz na ruinu mohli turisti vystúpiť len na vlastné riziko, oddnes tam už ...Zdieľať
cachticky hrad ČACHTICE 4. júna (WEBNOVINY) - Čachtický hrad dnes pre verejnosť uzavreli.


Čaká ho minimálne ročná rekonštrukcia z eurofondov.

Doteraz na ruinu mohli turisti vystúpiť len na vlastné riziko, oddnes tam už nemôžu vôbec.

„Dnes obec Čachtice odovzdáva na základe protokolu stavenisko hradu firme SOAR Žilina, tá vyhrala vo verejnom obstarávaní rekonštrukčné práce. Doba realizácie je zatiaľ jeden rok, plus polroka zúčtovanie, budeme sa, samozrejme, snažiť, keďže je to v takom extrémnom teréne, predĺžiť túto zmluvu aspoň o rok," informovala starostka obce Anna Ištoková. Hrad opravia lacnejšie, než čakali, predpokladaná hodnota zákazky bola 2 051 050 eur, konečná vysúťažená suma je 1 079 326 eur.

Na hrade začnú po jeho znovuotvorení vyberať vstupné. Aká však bude jeho výška, nie je podľa Ištokovej ešte jasné. Toho, že by sa z obce pre dočasné uzavretie pamiatky vytratil turistický ruch, sa starostka neobáva.

„Príroda okolo je krásna, turista tam má čo vidieť, aj keď nebude stáť na hradnom múre. Neverím tomu, že sa tam urobí nejaký sek a turista nepríde. On príde a bude hľadať všetky možnosti, aby sa k hradu dostal čo najbližšie,“ povedala Ištoková.

V prvých dvoch súťažiach obec nebola úspešná, zrušil ich Úrad pre verejné obstarávanie. Pri poslednom verejnom obstarávaní svoje ponuky predložilo 11 záujemcov. Víťazom sa stala žilinská firma SOAR, spol. s r.o., zmluvu s ňou podpísala obec 4. apríla.

Čachtický hrad, ktorý posledných 300 rokov pustol, čaká rozsiahla obnova. Z pamiatky opradenej legendami o krvavej grófke Báthoryčke ostali len ruiny. Obec v okrese Nové Mesto nad Váhom získala 2,5 milióna eur z eurofondov. Peniaze poputujú hlavne na záchranu rozpadávajúcich sa zvyškov hradieb a na obnovu dnes čiastočne zaniknutých historických architektúr hradu z prvej polovice 13. storočia. Projekt rieši rozšírenie činnosti Čachtického hradného múzea do priestorov hradu.

“Určite sa bude naša obec snažiť do budúcna pokračovať v tejto obnove, uvidíme, ako nám bude priať šťastie,“ dodala Ištoková.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šesťročné gymnáziá zrejme nebudú, minister vraví nie
<< predchádzajúci článok
Pošta je v strate, šéfke vyplatia odstupné 178-tisíc eur

Čachtický hrad zatvoril svoje brány, dostane novú tvár - diskusné fórum čitateľov