Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. marca 2013

Čad sľúbil, že Slovensko dostane odpovede v kauze Ličko



Čadskí vládni predstavitelia sľúbili slovenskému vyslancovi rezortu diplomacie, že odpovedia na doterajšiu komunikáciu slovenských orgánov v prípade Jozefa Lička ml. Ten nemôže opustiť ...



Zdieľať
vazenie BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) - Čadskí vládni predstavitelia sľúbili slovenskému vyslancovi rezortu diplomacie, že odpovedia na doterajšiu komunikáciu slovenských orgánov v prípade Jozefa Lička ml.


Ten nemôže opustiť africkú krajinu na základe opatrenia, ktoré vydal čadský štátny prokurátor. Riaditeľ konzulárneho odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Vladimír Jakabčin dostal počas rokovaní 6. a 7. marca prísľub, že čadské štátne orgány odpovedia na list prezidenta SR, na verbálne nóty slovenského rezortu zahraničia aj na list zastupujúceho generálneho prokurátora SR.

Ako informoval agentúru SITA Tlačový odbor rezortu, zo série rokovaní vyplynulo, že podstatu problému vidia čadskí vládni predstavitelia v neriešení sporu medzi líbyjskou firmou Solinvest a jej slovenským partnerom HONTstavom, ktorého konateľom je otec zadržiavaného Slováka.

Ličko do africkej krajiny prišiel ešte vlani ako zamestnanec slovenskej firmy HONTstav, hlavného subdodávateľa líbyjsko-čadskej firmy Solinvest, ktorá získala vládnu zákazku na stavbu futbalového štadióna v hlavnom meste Čadu. V decembri minulého roka však Solinvest napadol svojho slovenského partnera na čadskej prokuratúre argumentujúc tým, že má pochybnosti o jej zámeroch.

"Následne presadil vydanie prokurátorského opatrenia, ktorým prokurátor prikázal Jozefovi Ličkovi ml. z HONTstavu pobyt na území Čadu až do ukončenia sporu. Jeho pobyt v Čade nie je iným spôsobom obmedzený," vysvetlil slovenský rezort diplomacie. Ministerstvo zahraničných vecí o prípade vie od konca novembra a ako tvrdí, odvtedy už podnikli celý rad krokov.

"Do riešenia prípadu sme zapojili naše zastupiteľské úrady v Káhire, Paríži i Moskve, zároveň francúzske veľvyslanectvo aj Delegáciu EÚ v Čade," povedali z tlačového odboru rezortu. S Ličkom sú vraj v každodennom kontakte a informujú ho o všetkých krokoch, ktoré podniknú. Šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák o pomoc požiadal aj Európsku službu pre vonkajšiu činnosť.

"Doteraz sme boli úspešní v tom, že Čad mohli opustiť šiesti slovenskí zamestnanci firmy - to sa udialo ešte vlani v decembri," hovorí ministerstvo zahraničia. Dvoma nótami už žiadali o povolenie opustiť krajinu pre Lička, Čad však ešte neodpovedal. "Čadská prokuratúra navyše neakceptovala písomnú garanciu konateľa Jozefa Lička st., že zostávajúce práce na futbalovom štadióne budú dokončené," dodal tlačový odbor rezortu diplomacie.

O osud Slováka v Afrike sa začal zaujímať aj prezident Ivan Gašparovič. Prezident podpísal list adresovaný prezidentovi Čadu so žiadosťou o intervenciu v prospech slovenského občana a jeho návratu domov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Voľba nového pápeža sa začne v utorok
<< predchádzajúci článok
Košice budú riešiť problémy Luníka IX s Petrom Pollákom