Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. februára 2016

Caňete a Šefčovič uviedli opatrenia pre bezpečnosť dodávok energie



Na snímke Maroš Šefčovič.



Zdieľať
Na snímke Maroš Šefčovič. Foto: TASR/AP
Brusel 16. februára (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oficiálne predstavila balík opatrení v oblasti udržateľnej bezpečnosti dodávok energie spolu s návrhmi, ktoré majú EÚ pripraviť na celosvetovú transformáciu energetiky, ako aj na prípadné krízy s prerušením dodávok energie.


Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič a eurokomisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Caňete upozornili, že bezpečnosť dodávok energie je jedným zo základných kameňov stratégie Energetickej únie, ktorá je kľúčovou politickou prioritou exekutívy EÚ.

Cieľom ich návrhov je zníženie energetickej náročnosti, zvýšenie výroby energie v Európe (vrátane energie z obnoviteľných zdrojov), ďalší rozvoj integrovaného vnútorného trhu s energiou, ako aj diverzifikácia zdrojov a dodávateľov energie a energetických trás. Vďaka novým návrhom sa má zvýšiť transparentnosť na európskom trhu s energiou a solidarita medzi členskými štátmi.

Balík opatrení zahŕňa dva legislatívne návrhy a dve nové stratégie. V legislatívnej oblasti ide o Nariadenie o stratégii bezpečnosti dodávok plynu, kde EÚ tvrdí, že plyn má kľúčovú úlohu pri prechode na nízkouhlíkové hospodárstvo.

Ďalším právnym návrhom je Rozhodnutie o medzivládnych dohodách v oblasti energetiky. EK požaduje, aby medzivládne dohody podpísané členskými štátmi EÚ a tretími krajinami, ktoré sú dôležité z hľadiska bezpečnosti dodávok plynu do EÚ, boli transparentnejšie a v súlade s právnymi predpismi EÚ. Komisia navrhla povinnú kontrolu zlučiteľnosti "ex ante", ktorú bude pri takýchto dohodách vykonávať. Posudzovanie ex ante umožní skontrolovať dodržiavanie pravidiel hospodárskej súťaže a právnych predpisov v oblasti vnútorného trhu s energiou pred tým, ako sa takéto dohody pripravia, podpíšu a spečatia. Pred podpísaním takýchto dohôd budú musieť členské štáty v plnej miere zohľadniť stanovisko EK.

Prvou z dvoch nových stratégií je Stratégia pre skvapalnený zemný plyn (LNG) a skladovanie plynu. Európa je najväčším dovozcom zemného plynu vo svete, pretrvávajú však značné regionálne rozdiely prístupu k LNG, aj preto chce EK zlepšiť prístup všetkých členských štátov k LNG ako alternatívnemu zdroju plynu. Stratégia sa zameria na dobudovanie infraštruktúry s cieľom dobudovať vnútorný trh s energiou a vytýčenie projektov na ukončenie závislosti niektorých členských štátov od jedného zdroja energie.

Stratégiu vykurovania a chladenia zavádza EK preto, lebo vykurovanie a chladenie budov a priemyselných jednotiek spotrebovávajú polovicu energie v EÚ a na 75 % sú závislé na fosílnych palivách. Jej cieľom je postupne eliminovať emisie uhlíka v domácnostiach a v priemysle.

"Dnešný balík opatrení je zameraný na bezpečnosť našich dodávok energie, ale týka sa všetkých troch ambicióznych cieľov. Znížením našej energetickej náročnosti a lepším riadením dodávok z externých zdrojov prispejeme k splneniu nášho záväzku a k posilneniu stability na európskom trhu s energiou," uviedol Šefčovič pre médiá.

Eurokomisár Caňete upozornil, že po plynových krízach z rokov 2006 a 2009, ktoré postihli milióny Európanov, si EÚ dala za cieľ, že takéto krízy sa už nesmú opakovať.

"Záťažové testy z roku 2014 však ukázali, že sme stále príliš zraniteľní, pokiaľ ide o výrazné narušenie dodávok plynu. A politické napätie na našich hraniciach je pre nás pripomenutím, že tento problém sa nevyrieši sám od seba," uviedol Caňete s tým, že nové návrhy sa týkajú spoľahlivého, konkurencieschopného a flexibilného systému, v rámci ktorého bude energia prúdiť cez hranice v prospech spotrebiteľov.

Šefčovič pripomenul, že komisia zaslala balík opatrení na posúdenie spoluzákonodarcom z Rady a Európskeho parlamentu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z hinduistického chrámu v Indii ukradli desať kíl ľudských vlasov
<< predchádzajúci článok
Vlakové nešťastie pri Bad Aiblingu vyšetrujú ako ľudské zlyhanie