Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. augusta 2007

Čaplovič navštívi Slovákov v srbskej VojvodinPodpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič absolvuje cez víkend krátku pracovnú návštevu Srbska, na ktorú ho pozvali ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič absolvuje cez víkend krátku pracovnú návštevu Srbska, na ktorú ho pozvali organizácie vojvodinských Slovákov. Zúčastní sa na viacerých spoločensko-kultúrnych podujatiach v rámci Slovenských národných slávností v Báčskom Petrovci pri príležitosti osláv 75. výročia založenia Matice slovenskej (MS) v Juhoslávii.

Túto najväčšiu krajanskú organizáciu založili 14. - 15. augusta 1932 v Báčskom Petrovci. Jej prvým predsedom sa stal právnik z Kovačice a zanietený slovenský vlastenec JUDr. Ján Bulík. Nacisti ho neskôr za jeho protinacistické a protifašistické postoje a činnosť deportovali do koncentračného tábora Mauthausen, kde zahynul. Vedenie krajanskej Matice slovenskej vo Vojvodine odovzdá v sobotu Dušanovi Čaplovičovi pamätnú plaketu, ktorou oceňuje dobrú spoluprácu medzi krajanskou organizáciou a vládou SR.

Na úvod sobotňajšieho večerného galaprogramu, za prítomnosti viacerých predstaviteľov srbských a vojvodinských štátnych a zákonodarných orgánov, prednesie podpredseda vlády SR pozdravný príhovor k výročiu MS. Vyzdvihne v ňom veľké zásluhy ústrednej krajanskej organizácie za uplynulé desaťročia na rozvíjaní slovenskej národnostnej menšiny v dnešnej Vojvodine, ktorá je v súčasnosti najkompaktnejším a najživotaschopnejším slovenským spoločenstvom v zahraničí. V nedeľu sa slovenský vicepremiér zúčastní na slávnostných bohoslužbách v evanjelickom kostole a taktiež na samostatnom rokovaní s vedením jubilujúcej krajanskej organizácie.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SkyEurope Airlines bude lietať z Bratislavy aj do Birminghamu
<< predchádzajúci článok
Pri nehode trajektu v Sierra Leone 50 mŕtvych

Čaplovič navštívi Slovákov v srbskej Vojvodin - diskusné fórum čitateľov