Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. septembra 2023

Čaputová priletela do New Yorku na Valné zhromaždenie OSNPrezidentka Zuzana Čaputová priletela v sobotu 16. septembra do New Yorku, kde sa počas nasledujúceho týždňa zúčastní na 78. Valnom zhromaždení OSN a v stredu 20. septembra ...Zdieľať
zuzana a aputova 676x380 17.9.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová priletela v sobotu 16. septembra do New Yorku, kde sa počas nasledujúceho týždňa zúčastní na 78. Valnom zhromaždení OSN a v stredu 20. septembra vystúpi s prejavom v rámci všeobecnej rozpravy.

Bezpečnostná situácia


Ako ďalej informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, bude to jej posledné vystúpenie na pôde OSN vo funkcii prezidentky SR.

Už v nedeľu má hlava štátu naplánované rokovanie s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Hovoriť spolu podľa Strižinca budú o dominantných témach valného zhromaždenia, najmä o bezpečnostnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine a riešení klimatickej krízy.

„Prezidentka v New Yorku vystúpi aj na Samite trvalo udržateľného rozvoja, ktorý je jednou z najdôležitejších udalostí tohoročného Valného zhromaždenia OSN a zúčastní sa aj na recepcii podávanej americkým prezidentom Joeom Bidenom," povedal hovorca hlavy štátu. Prezidentka sa podľa neho stretne aj so slovenskou komunitou žijúcou v Spojených štátoch.

Slováci v USA


„Zúčastní sa na omši v kostole sv. Jána Nepomúckeho a sv. Františky Xaviery Cabrin na Manhattane, ktorú bude slúžiť slovenský farár Štefan Chanas. Prezidentka sa stretne aj s mladými Slovákmi, ktorí študujú na univerzitách v New Yorku a učiteľkami slovenčiny z víkendových slovenských škôl v New Yorku a New Jersey," uviedol Strižinec.

Pokračoval s tým, že okrem toho Čaputová počas týždňa otvorí Slovak Pro Samit, ktorého cieľom je prepájať úspešných slovenských profesionálov a odborníkov, ktorí pôsobia v Spojených štátoch a majú záujem svojimi skúsenosťami a znalosťami pomôcť v rozvoji Slovenska.

Program cesty prezidentky vyvrcholí galavečerou pri príležitosti 30. výročia vzniku SR a ČR a 30 rokov členstva v OSN, na ktorej spolu s českým prezidentom Petrom Pavlom privíta ďalšie hlavy štátov, ako aj významné osobnosti slovenskej a českej komunity v Spojených štátoch. „Prezidentka sa späť na Slovensko vráti v piatok 22. septembra," dodal Strižinec.


Zdroj: SITA.sk - Čaputová priletela do New Yorku na Valné zhromaždenie OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kandidát OĽaNO vo voľbách udrel päsťou iného muža (video)
<< predchádzajúci článok
Na sklad ropy v meste Oriol na juhozápade Ruska zaútočil dron (video)