24hod.sk    Šport    Futbal

16. septembra 2005

Čaro a sila posledných minút

Futbal sa hrá, kým rozhodca neodpíska. Otrepaná fráza, ktorá však platí stopercentne. V stredu večer to na vlastnej koži zažili mužstvá na troch štadiónoch futbalovej Ligy majstrov.

Poriadny nervák videli diváci na londýnskom Highbury. Domáci favorit Arsenal hostil prekvapenie sezóny FC Thun. No skoro sa prekvapenie konalo
v Londýne. Trénerovi Arsenovi Wengerovi síce chýbal útočník Henry, ale rozdiel v kvalite mali jeho hráči dokázať aj bez neho. Nováčik zo Švajčiarska sa však nezľakol veľkých mien a v 90. minúte bolo 1:1. To už tieklo Londýnčanom do topánok. V druhej minúte pridaného času zaúradoval spoľahlivý Dennis Bergkamp, keď prekonal hosťujúceho gólmana. ,,Bol to pre nás veľmi dôležitý gól. Celý zápas sme boli lepším tímom, no keby sme nezvíťazili, malo by to na hráčov veľmi zlý vplyv rovnako ako na ich sebadôveru. Po sobotňajšej prehre v Middlesbroughu je toto víťazstvo pre nás nesmierne dôležité,‘‘ povedal po zápase tréner Wenger.
Pražská Sparta si o to koledovala celý zápas, no Ajax sa dočkal až v poslednej minúte. Český majster aj s dvojicou Slovákov Petráš, Kisel síce viedol nad holandským súperom od 66. minúty, ale Ajaxu sa podarilo v nadstavenom čase vyrovnať. Médiá za riekou Moravou Sparťanov nešetrili, a dokonca titulky hovoria, že futbal hral iba Ajax, ale bod má aj Sparta. ,,Ajax si nazaslúžil prehrať,‘‘ ocenil súpera pražský tréner Jaroslav Hřebík a dodal: ,,Aj napriek tomu sme mohli zvíťaziť.‘‘ Kouč holandského mužstva Danny Blind mu kontroval slovami: ,,Právo vyhrať mal iba Ajax.‘‘
Záverečné sekundy rozhodli aj o osude zápasu na lisabonskom štadióne da Luz. Domáca Benfica sa celých deväťdesiat minút trápila