Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

01. októbra 2005

čas na trvalky a živé plotyPred založením nového trvalkového záhona si preveríme budúci vzrast a rozpínavosť jednotlivých rastlín.Zdieľať
Po vysadení mladými rastlinami vyzerá záhon prázdny a holý, nenechajme sa však zmiasť a vysádzajme trvalky dostatočne ďaleko, prehustené výsadby nevyzerajú pekne a sú aj útočiskom pro choroby a škodcov. Nezabudnime na niekoľko základných pravidiel: vyššie trvalky vyžadujú vzájomnú vzdialenosť rastlín 60 až 80 cm, stredne vysoké sadíme 40 až 60 cm od seba a nízke až pôdokrytné druhy len na vzdialenosť 10 až 20 cm. Ak plánujeme dosadiť k trvalkám kvitnúce kry alebo sezónne kvetiny, necháme medzi trvalkami väčšie odstupy. Pred vysadením si načrtneme plánik, kde ktorá rastlina má svoje miesto, aby sme nezabudli napríklad na odpočívajúce cibuľoviny.
Zakúpené alebo doma vypestované sadenice na strihané živé ploty vysádzame až na jar, ale aj v tomto období do prvých mrazov môžeme vysádzať dreviny z kontajnerov. Vysádzame ich do dlhej jamy, pri väčšom spone do samostatných jám pre jednotlivé rastliny. Vykopanú priekopu na dne skypríme, rozložíme sadenice v zodpovedajúcej vzdialenosti a zasypeme zeminou z výkopu obohatenou o rozložený kompost v pomere 1:1.
Vzdialenosť medzi vysádzanými rastlinami sa riadi budúcim vzrastom a účelom výsadby. Strihané živé ploty vysádzame v menších sponoch, voľne rastúce potrebujú viac priestoru. Napríklad pre strihané steny používame cyprišky, buk a tis v spone 60 cm, cezmínu, hrab, hloh či liesku v spone 45 cm, zimozel a vtáčí zob sadíme na vzdialenosť 30 cm. Po výsadbe je veľmi dôležité jemne udupať zeminu okolo rastliny a dôkladnou zálievkou zabezpečiť priľnutie zeminy ku koreňom.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čím nahradiť krásu letničiek
<< predchádzajúci článok
Detaily o svadbe prezradené!

čas na trvalky a živé ploty - diskusné fórum čitateľov