Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. mája 2011

Čas vyjednávania sa podľa zdravotníkov skončil



Čas vyjednávania sa skončil. Tak zhodnotil utorňajšie stretnutie predstaviteľov profesijných a odborových organizácií v zdravotníctve s členmi parlamentného zdravotníckeho ...



Zdieľať
lekar protest Foto: SITA/Viktor ZamborskýBRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) - Čas vyjednávania sa skončil. Tak zhodnotil utorňajšie stretnutie predstaviteľov profesijných a odborových organizácií v zdravotníctve s členmi parlamentného zdravotníckeho výboru prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. Zdravotníci chceli na výbore rokovať o možnosti dofinancovania zdravotníctva, s výsledkom stretnutia však spokojní neboli.


Na ďalšom postupe by sa pritom mali dohodnúť na konci mája. Nasledujúce kroky by podľa Dragulu mali byť podstate razantnejšie. "V hre je kopa vecí, závisí to aj od toho, aká bude nálada zdravotníkov," povedal bez bližších podrobností. Spokojní neboli po rokovaní ani odborári, ako povedal šéf Lekárskeho odborového združenia Michal Polician, ich rozhodnutie podávať hromadné výpovede preto trvá. Podľa neho tento krok získal podporu všetkých ostatných organizácií v rezorte.


Otvorenie štátneho rozpočtu

Zdravotníci vo výbore upozornili, že situácia slovenského zdravotníctva je kritická a požadovali, aby sa do systému ešte v tomto roku dostalo 126 mil. eur. To je podľa nich výpadok, ktorý spôsobilo zníženie platby za poistencov štátu v roku 2011 na 4,32 % z vymeriavacieho základu. Lekári, sestry ako aj iní zdravotnícki pracovníci preto žiadajú otvorenie štátneho rozpočtu. Potrebné zdroje navrhujú nájsť v rámci úrazového poistenia, nemocenského poistenia alebo v spotrebných daniach z tabaku a alkoholu.

Pre rok 2012 zdravotníci žiadajú platby na úrovni 5,5 %. Ak k navýšeniu peňazí nepríde, môže sa podľa nich celý systém zrútiť. Minister financií Ivan Mikloš pritom niekoľkokrát vyhlásil, že viac zdrojov do zdravotníctva nedá, kým v rezorte nenastanú systémové zmeny. Zdravotníci ho preto spolu s predchádzajúci šéfmi rezortu financií spoločne označili za najväčších nepriateľov zdravotníctva.


Bude to bolieť, povedal Uhliarik

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik reagoval, že jeho rezort pripravuje také systémové opatrenia, aby bolo v zdravotníctve viac peňazí a hlavne aby boli využívané efektívnejšie. Objaviť by sa pritom mali už aj v tomto roku. Podľa neho je jedným z najdôležitejších krokov uvedomenie si, že zdravotná starostlivosť by sa mala zameriavať na kvalitu a nie kvantitu. "Bude to bolieť, ale budeme to musieť urobiť," vyhlásil. Zároveň pripomenul zavedenie pripoistenia, ktoré by sa malo stať realitou už od začiatku roku 2013. Prednesené návrhy zdravotníkov označil za legitímne, podľa neho si však vyžadujú dlhšiu odbornú diskusiu.


Naliatie ďalších peňazí nič nevyrieši

Koaliční poslanci na margo otvorenia štátneho rozpočtu vyhlásili, že minulá vláda dala do zdravotníctva o 40 % viac zdrojov a nepomohlo mu to. Tvrdia preto, že naliatie ďalších peňazí nič nevyrieši. "Nehovorím, že peniaze nechýbajú, ale hovorím, že peniaze nie sú všeliekom," povedal Peter Kalist (SaS).

Opoziční kontrovali, že systém je dlhodobo podfinancovaný a nevyhnutne treba viac peňazí. Dragula skonštatoval, že peniaze by pomohli občanom, údajne by čakali na zákroky kratšie.

Poslanci aj zdravotníci sa zhodli, že je nutné upraviť ceny a taktiež stanoviť ceny jednotlivých výkonov. Lekári poukázali aj na problém nadlimitných výkonov. Tie sa údajne za roky 2006 až 2009 pohybujú na úrovni viac ako 400 mil. eur.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hokej prudko zdvihol sledovanosť televízie a rozhlasu
<< predchádzajúci článok
Partizánskej nemocnici má pomôcť strategický partner