Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. mája 2014

Časť pôvodnej sochy M.R. Štefánika je vystavená v Primaciálnom paláci



Minister obrany SR Martin Glváč a primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik otvorili 5. mája 2014 v Bratislave pri príležitosti 95. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika a 100. výročia začiatku 1. svetovej vojny, ...



Zdieľať
Minister obrany SR Martin Glváč a primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik otvorili 5. mája 2014 v Bratislave pri príležitosti 95. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika a 100. výročia začiatku 1. svetovej vojny, výstavu s názvom 60 rokov skrývaná tvár Štefánika opäť v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 5. mája (TASR) – Pri príležitosti 95. výročia tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika a 100. výročia začiatku prvej svetovej vojny je v bratislavskom Primaciálnom paláci výstava o tejto osobnosti slovenských dejín. Má názov "60 rokov skrývaná tvár Štefánika opäť v Bratislave" a v predsálí Zrkadlovej siene je pre verejnosť k dispozícii od 6. do 16. mája.


Súčasťou výstavy je fragment tváre sochy generála Štefánika, 92 centimetrov vysoký a 80 kilogramov vážiaci bronzový odliatok.

"Pred 60 rokmi mohli Bratislavčania vidieť naposledy celú Štefánikovu sochu. Teraz je im k dispozícii táto jediná zachovaná časť z nej," uviedol na dnešnom otvorení výstavy minister obrany SR Martin Glváč, ktorý bronzový fragment odhalil s primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom.

Podľa primátora je to veľká príležitosť nazrieť do histórie, do doby, kedy socha Štefánika bola pred Redutou. Tiež ho spoznať v inej podobe – ako pilota, pretože väčšinou býva zobrazovaný ako vojenský generál.

"Na tejto výstave je príležitosť uctiť si túto veľkú osobnosť Slovenska. Ľudia, ktorí chodia do nášho múzea, majú možnosť vidieť aj túto výstavu o širokých aktivitách Štefánika. Tiež unikátnu časť sochy, ktorej originál bol 60 rokov skrytý pred verejnosťou," povedal pre TASR Ftáčnik.




Minister obrany SR Martin Glváč a primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik otvorili 5. mája 2014 v Bratislave pri príležitosti 95. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika a 100. výročia začiatku 1. svetovej vojny, výstavu s názvom 60 rokov skrývaná tvár Štefánika opäť v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Fragment tváre pochádza z pôvodnej bronzovej Štefánikovej sochy od českého autora Bohumila Kafku, ktorá v rokoch 1938–1954 stála na dnešnom Námestí Ľudovíta Štúra. V čase komunizmu ju reprezentanti totalitnej moci zlikvidovali. Pri prvom pokuse o jej odstránenie z piedestálu bola strhnutá len hlava. Až na druhý pokus odstránili zvyšok sochy, nekultúrnym spôsobom ju rozbili a materiál použili na odliatie inej sochy.

Doteraz nie je zrejmé, ako sa tvárová časť sochy dostala do Čiech, ale v roku 1969 ju priviezli späť do Bratislavy ako prevod z Národnej galérie v Prahe. Jediná zachovaná časť sochy - torzo tváre bolo roky ukryté v depozitári Slovenskej národnej galérie (SNG) vo Zvolene. V normalizačných rokoch tento fragment nezaevidovali, až pri štúdiu menších sôch generála Štefánika v roku 2012 sa v archíve SNG našli dokumenty o jeho pôvode. Na základe variantov Kafkovej sochy bola vytvorená jej kópia, ktorá je v súčasnosti dominantou námestia pred novou budovou Slovenského národného divadla v Bratislave na brehu Dunaja.



Panelová výstava predstavuje Štefánika (1880-1919) ako astronóma, vojaka a politika. Je venovaná jeho životu od detstva, cez štúdiá, zahraničné pôsobenie vo Francúzsku, Rusku, Taliansku či misii v USA. Návštevníci ho spoznajú aj ako hvezdára, výskumníka, tiež aké mal záľuby a záujmy. Jeden z 19 panelov má názov Tragický let.

Pri príležitosti výročia Štefánikovej smrti Slovenské národné múzeum vo svojej sídelnej bratislavskej budove rozšírilo o predmety z jeho pozostalosti výstavu 120 rokov Slovenského národného múzea. Expozícia prezentuje výber z najhodnotnejších vlastných zbierkových predmetov múzea a potrvá do 30. novembra.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rumunské vojenské námorníctvo začalo cvičenia v Čiernom mori
<< predchádzajúci článok
Vatikán nechce preberať zneužívanie detí kňazmi na výbore pre mučenie