Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. novembra 2006

Castro sa nachádza v poslednom štádiu rakovinyKubánsky vodca Fidel Castro sa nachádza v poslednom štádiu rakoviny a pravdepodobne sa nedožije konca roka 2007. S odvolaním na zdroje z prostredia americkej vlády o tom v nedeľu informovala ...Zdieľať

WASHINGTON 13. novembra (WEBNOVINY) - Kubánsky vodca Fidel Castro sa nachádza v poslednom štádiu rakoviny a pravdepodobne sa nedožije konca roka 2007. S odvolaním na zdroje z prostredia americkej vlády o tom v nedeľu informovala agentúra AP. Napriek tomu, že stanoviť presnú diagnózu 80-ročného komunistického vodcu je vzhľadom na informačné embargo kubánskych úradov problematické, sa americké spravodajské služby domnievajú, že Castro môže trpieť rakovinou žalúdka, pankreasu alebo hrubého čreva. V prípade, ak absolvuje chemoterapiu, má pred sebou najviac 18 mesiacov života, v opačnom prípade možno jeho skon očakávať do 3 až 6 mesiacov, povedal pre agentúru AP nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva obrany. Podľa dostupných informácií sa Castro zatiaľ chemoterapii nepodrobil, uviedol zdroj.

Fidel Castro 31. júla dočasne poveril svojho mladšieho brata Raúla prezidentskými právomocami, aby sa mohol podrobiť operácii tráviaceho traktu. Odvtedy štátna televízia priniesla iba niekoľko záberov očividne zoslabnutého kubánskeho diktátora. Kubánska vláda správy o fatálnej diagnóze Fidela Castra vytrvalo popiera. Špekulácie o jeho zdravotnom stave však minulý týždeň posilnil kubánsky minister zahraničných vecí, keď naznačil, že Castro sa napriek predchádzajúcim ubezpečeniam nemusí v decembri vrátiť k výkonu svojich právomocí.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do výkonu trestu nenastúpilo vyše 1500 odsúdených
<< predchádzajúci článok
Blair potvrdí strategické partnerstvo s USA

Castro sa nachádza v poslednom štádiu rakoviny - diskusné fórum čitateľov