14. apríla 2015
Český prezident Miloš Zeman (vľavo) a český premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) sa rozprávajú po tom, ako pózovali počas skupinovej fotografie po vymenovaní novej českej vlády premiéra Bohuslava Sobotku na Pražskom hrade v Prahe 29. januára 2014. Foto: TASR/APPraha 14. apríla (TASR) - Česká verejnosť je voči politikom dlhodobo prísna a väčšina ľudí zastáva názor, že dôvodom na odchod z funkcie by mala byť akákoľvek trestná činnosť, obvinenie z nej, ale tiež úmyselná lož alebo vulgárny prejav. Ľudia tolerujú neveru či priestupky (napríklad rýchlu jazdu). Tieto závery vyplývajú z prieskumu agentúry CVVM, na ktorú sa v pondelok odvolal český spravodajský portál Novinky.cz.
Politik by mal podľa verejnosti odstúpiť nielen po dokázaní trestnej činnosti súvisiacej s výkonom jeho funkcie (97 percent), ale aj v situácii, keď je z takejto trestnej činnosti iba obvinený (95 percent).
Je viditeľné, že česká verejnosť pri politikoch veľmi nerozlišuje štatút obvineného a odsúdeného a riadi sa prezumpciou viny.
Občania prísne pozerajú aj na neoprávnené používanie akademického titulu, čo je dôvodom na odstúpenie z funkcie až pre 91 percent opýtaných. O trochu zhovievavejší sú ľudia voči politikom, ktorí sú verejne spájaní s trestnou činnosťou - odísť by mali podľa 89 percent respondentov.
Dôvodom na odchod z politiky by mala byť takisto úmyselná lož, nevyjasnené majetkové pomery, zavinenie závažnej dopravnej nehody alebo výtržnosť pod vplyvom alkoholu. Nadpolovičná väčšina ľudí v Českej republike nemá pochopenie ani pre politikov, ktorí sú odsúdení za ohováranie, prípadne sa správajú nevhodne a používajú vulgárne slová.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR