Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. augusta 2006

Cena elektriny pre domácnosti na r. 2007 zatiaľ nejasná



BRATISLAVA 30. augusta (WN/PR)- Na základe výzvy ministra hospodárstva SR sa zástupcovia Západoslovenskej energetiky, a. s. (ZSE) spolu s ďalšími distribučnými spoločnosťami a Slovenskými elektrárňami, a.s., zúčastnili série ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. augusta (WN/PR)- Na základe výzvy ministra hospodárstva SR sa zástupcovia Západoslovenskej energetiky, a. s. (ZSE) spolu s ďalšími distribučnými spoločnosťami a Slovenskými elektrárňami, a.s., zúčastnili série expertných rokovaní, ktoré sa týkali vývoja cien elektriny pre domácnosti na r. 2007. Návrhy distribučných podnikov sa sústredili na citeľné zníženie cien elektriny v rozsahu 20 až 50% celkových nákladov na elektrinu najmä pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Oficiálne stanovisko vlády k predloženým návrhom zatiaľ nebolo vydané.

Parametre a rámec rokovaní stanovili zástupcovia ministerstiev hospodárstva a financií s cieľom zmierniť sociálne dopady z rastúcich cien energií a podporiť pri tom energetickú efektívnosť v krajine. Dôležitým kritériom bolo tiež dodržanie záväzkov na prijatie eura v r. 2009, najmä z hľadiska udržania výšky inflácie a zachovanie súčasného regulačného rámca, ktorý oblasť energetiky spravuje.

ZSE ponúka v rámci svojho návrhu štyri opatrenia:

1. obmedziť nárast ceny za distribúciu elektriny v roku 2007 na úroveň jadrovej inflácie (cca 1,7%). K tomuto kroku vyzvalo aj ostatných účastníkov hodnotového reťazca na trhu s elektrinou (výroba, prenos, distribúcia).

2. vytvoriť Sociálny fond na elimináciu dopadov cien elektriny, ktorý by sa adresne zameral na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Fond by poskytoval príspevky pre domácnosti, ktoré sú príjemcami dávky sociálnej podpory, prípadne ďalších nizkopríjmových skupín definovaných štátom. Podľa nášho odhadu by sa platba z Fondu týkala približne 150 000 až 300 000 domácností v SR. Príspevok by bol stanovený vo výške 20-50% z nákladov na spotrebu elektriny pre uvedené domácnosti až do výšky 800 kWh spotreby za rok, čo zodpovedá potrebám bežnej domácnosti - svetlo, chladnička, televízor, bežné účely. Fond by bol zriadený zo zákona a spravovaný štátom. Zdroje na vytvorenie Fondu by poskytli všetci držitelia licencií na výrobu, prenos, distribúciu a dodávku elektriny vo výške 3-4% z ich čistého zisku. Predpokladaný objem príspevkov od ZSE by tvoril cca 120 mil. Sk za rok.

3. vytvoriť Fond na zvyšovanie energetickej efektívnosti. Fond by bol tiež zriadený zo zákona a prispieval by nízkopríjmovým odberateľom v kategórii domácnosti na nákup energeticky efektívnych zariadení, ako napr. energeticky účinné žiarovky, prestavbu vyhrievacích zariadení, zatepľovanie, inštaláciu ističov a účinných meracích zariadení. Odvody do fondu by boli stanovené ako určité percento z pripojovacích poplatkov na VN a NN úrovni od všetkých držiteľov licencie na prenos a distribúciu elektriny.

4. opatrenie sa týka likvidity trhu s elektrinou. Distribučné spoločnosti nevedia ovplyvniť nákupnú cenu elektriny, ktorú stanovuje dominantný výrobca (Slovenské elektrárne, a.s.) a ktorá tvorí spolu s podpornými službami dodávanými výrobcom okolo 55% výslednej ceny. Ak teda existuje úprimný záujem štátu na riešení sociálnych dopadov zvyšovania cien energií, musí sa na hľadaní východiska podieľať celý hodnotový reťazec vrátane dominantného výrobcu, ktorý je v súčasnosti mimo dosahu regulácie cien za komoditu (elektrina). Tlak štátu na riešenie otázky ceny elektriny musí byť preto voči všetkým účastníkom energetického reťazca proporčný a nesústreďovať sa len na niektoré vybrané subjekty.

Sme presvedčení, že súčasný stav energetického sektoru ani v prípade zníženia výrobných kapacít (ukončenie výroby na reaktore V1 JE Jaslovské Bohunice) neposúva Slovensko do stavu energetického ohrozenia alebo krízy. Z dlhodobého hľadiska bude samozrejme potrebné riešiť otázku likvidity na trhu s elektrickou energiou a dominantné postavenie SE, a.s. Ponúkané riešenia spočívajú na výstavbe cezhraničných prenosových a distribučných kapacít, výstavbe výrobných zdrojov všetkými účastníkmi trhu v SR, posilnení konkurencie na trhu s podpornými službami a vytvorení rovnakých podmienok pre všetkých držiteľov licencie na distribúciu elektriny v oblasti cenovej regulácie a unbundlingu.

Západoslovenská energetika, a. s., je vedúcou elektroenergetickou spoločnosťou na Slovensku, ktorá na slovenskom trhu pôsobí už 80 rokov. Jej poslaním je predaj a distribúcia elektrickej energie a poskytovanie s tým súvisiacich komplexných služieb pre všetky kategórie zákazníkov – od domácností, cez drobných podnikateľov až po strategické podniky slovenského hospodárstva. V roku 2002 sa ZSE, a.s. stala súčasťou najväčšej európskej energetickej skupiny E.ON.

Bližšie informácie:

Ján Orlovský

hovorca spoločnosti

T +421-(0)2-50 61 40 10

F +421-(0)2-50 61 49 99

orlovskyj@ba.zse.sk

Západoslovenská energetika, a. s.

Čulenova 6, 816 47 Bratislava, www.zse.sk, www.eon.com

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Minimálna mzda by sa mala od októbra zvýšiť na 7 500 Sk
<< predchádzajúci článok
O nové poukážky NBS banky neprejavili vysoký záujem