Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. augusta 2006

Cena za kubík plynu pre domácnosti môže vzrásť o 1 až 2 SkCena zemného plynu pre domácnosti pravdepodobne vzrastie o 1 až 2 Sk za meter kubický. Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) totiž požiadal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) o ...Zdieľať
BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) - Cena zemného plynu pre domácnosti pravdepodobne vzrastie o 1 až 2 Sk za meter kubický. Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) totiž požiadal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) o zvýšenie ceny plynu od 1. októbra tohto roku, čiže od začiatku vykurovacej sezóny. "Bohužiaľ vďaka dlhodobému nepriaznivému vývoja trhových faktorov ovplyvňujúcich ceny zemného plynu sme boli nútení požiadať regulačný úrad o zvýšenie cien zemného plynu. Ide hlavne o neustály negatívny vývoj svetových cien ropy Brent," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa SPP Dana Kršáková.

Cena ropy Brent bola v utorok na londýnskom trhu na úrovni 75,15 USD za barel, pričom ÚRSO vychádzal pri stanovení cien plynu na tento rok z priemernej ceny ropy vo výške približne 53 USD za barel. Podľa Kršákovej, ak by SPP nepožiadal o zvýšenie ceny plynu pre domácnosti, plynári by tak predávali plyn pod nákladové ceny. "A to je proti pravidlám Európskej únie, ktorá nedovoľuje krížové dotácie," dodala Kršáková. Kurz slovenskej koruny voči americkému doláru, ktorý tiež vplýva na konečnú cenu plynu, v súčasnosti podľa plynárov nehrá až takú úlohu.

Žiadosť o zvýšenie ceny plynu pre domácnosti obdŕžal ÚRSO posledný júlový deň, informoval denník Pravda. "Máme 30 dní na to, aby sme posúdili žiadosť SPP, čiže do konca augusta by sa mal úrad rozhodnúť," povedal pre agentúru SITA hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták. ÚRSO však môže o zvýšenie ceny plynu rozhodnúť aj neskôr, a to v prípade ak bude od SPP žiadať ďalšie potrebné dokumenty. "Konanie by sa v takom prípade prerušilo a posudzovanie by sa predĺžilo," dodal Lupták. Plynári majú povinnosť oznámiť zvýšenie cien plynu mesiac dopredu. Úrad schválil výraznejšie zvýšenie ceny plynu v októbri minulého roku, a to o 20,31 %, naposledy sa však upravovala cena plynu na začiatku tohto roka, keď sa zvýšila o vyše 5 %. SPP v jeseni minulého roku žiadal zvýšenie ceny plynu pre domácnosti o 22 %.

Vlastníkom 49-percentného podielu v SPP je konzorcium nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgasu a francúzskeho Gaz de France. Štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR vlastní majoritný 51-percentný podiel, vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva SR.

(1 USD = 29,855 SKK)

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pobočka HSBC dosiahla na Slovensku za polrok zisk 6,7 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
New York vyhlásil pre horúčavy núdzový stav