Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. októbra 2013

Centrálne banky sa pripravujú na prípadný bankrot USA



Centrálne banky sa začali pripravovať na situáciu, že Spojené štáty nezvýšia dlhový strop a budú musieť oznámiť platobnú neschopnosť. Informovala o tom agentúra ...



Zdieľať
Ben Bernanke Foto: TASR/AP Photo
Washington 15. októbra (TASR) - Centrálne banky sa začali pripravovať na situáciu, že Spojené štáty nezvýšia dlhový strop a budú musieť oznámiť platobnú neschopnosť. Informovala o tom agentúra Bloomberg.


Finančníci rokovali o možných riešeniach ako udržať stabilitu na finančných trhoch počas jesenného zasadnutia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky vo Washingtone, ktoré sa konalo uplynulý víkend, uviedli pre Bloomberg zdroje, ktoré si neželali byť menované. Diskusie pokračovali aj po návrate z USA.

"Predpokladám, že Bank of England sa na to pripravuje," povedal v Londýne Jon Cunliffe, ktorý na budúci mesiac nastúpi do funkcie viceguvernéra BoE pre oblasť finančnej stability. Očakáva tiež, že na núdzovú situáciu sa pripravujú aj v iných krajinách.

"Banka má viacero nástrojov, ktoré zabezpečia, aby systém fungoval aj naďalej a podmienky v oblasti likvidity sa udržali v normále, nech by došlo k akémukoľvek vývoju udalostí," informoval guvernér kanadskej centrálnej banky Stephen Poloz minulý týždeň vo Washingtone. K podrobnostiam sa však vyjadriť odmietol. Centrálni bankári o prípadných riešeniach rokovali aj na spoločnom obede so šéfom Federálneho rezervného systému (Fed) Benom Bernankom vo Washingtone počas zasadania MMF.

Spojeným štátom ostávajú do navýšenia dlhového stropu už len dva dni. Zatiaľ sa kongresmani nedohodli, no podľa šéfa demokratickej väčšiny v Senáte Harryho Reida "urobili v rokovaniach veľký pokrok" a dúfa, že dohoda by mohla byť oznámená dnes. Podľa jedného zo zdrojov v Senáte, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters, plán počíta s financovaním vlády do 15. januára a dočasnom navýšení dlhového stropu do 15. februára budúceho roka.

Pred prípadným defaultom varovali Spojené štáty viacerí politici aj medzinárodné inštitúcie. Podľa komisára Európskej únie pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna by bankrot USA mal "dramatické dôsledky" pre celú globálnu ekonomiku. To by ohrozilo aj eurozónu, ktorá sa len v poslednom období začala zotavovať z recesie. Rovnako sa minulý týždeň vyjadrila aj šéfka MMF Christine Lagardeová.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pravda: Lotériu už zvažujú aj Terno a Moja Samoška
<< predchádzajúci článok
Výbuch v hotelovej izbe v mjanmarskom Rangúne zranil Američanku