Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. júla 2019

Centrálne zdroje tepla by mohli vyrábať aj chlad, zamýšľa sa SZVTIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 14. júla (TASR) - Centrálne zdroje tepla (CZT) majú dostatočné kapacity aj na výrobu chladu z tepla. Uviedol to pre TASR Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).


"Zamýšľame sa nad tým, ako efektívne v budúcnosti využiť centrálny systém zásobovania teplom na výrobu chladu. Samozrejme, na to je potrebné vyriešiť veľa technických komplikácií, ktoré veríme, že riešenie majú," priblížil.

Využitie výrobných kapacít v systémoch CZT aj v letnom období na maximum by podľa neho z pohľadu efektívnosti výroby energií predstavovalo aj významný prínos pre zníženie fixných nákladov pri výrobe. Navyše chladenie využívajúce systémy CZT by mohlo byť ekologickejšie aj ekonomickejšie ako klasické chladenie prostredníctvom klimatizácií.

"Z ekonomického hľadiska by takéto riešenie prinieslo domácnostiam úsporu, keďže jedno zariadenie by dodávalo teplo aj chlad. Odberatelia by tak mali zaručenú tepelnú pohodu počas celého roka a teplotu svojich domácností by si mohli regulovať podľa svojich požiadaviek," dodal Janiš.

SZVT združuje naprieč celým Slovenskom dodávateľov tepla. V 97 spoločnostiach združených v SZVT pracuje takmer 4000 ľudí, ktorí zabezpečujú výrobu a dodávku tepla a teplej vody, ako aj servis pri poruchách počas celého roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet narodených na Slovensku už len mierne prevyšuje počet zomretých
<< predchádzajúci článok
Pod mostom Lafranconi budú opravovať vozovku, pozor na obmedzenia

Centrálne zdroje tepla by mohli vyrábať aj chlad, zamýšľa sa SZVT - diskusné fórum čitateľov