Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. januára 2019

Cenu O. Palmeho získal bývalý analytik americkej armády Daniel Ellsber



Daniel Ellsberg, archívna snímka.



Zdieľať
Daniel Ellsberg, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Štokholm 9. januára (TASR) - Cenu Olofa Palmeho za rok 2018 získal Američan Daniel Ellsberg, ktorý v roku 1971 odhalil tajné dokumenty o praktikách americkej armády vo Vietname. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.


Ellsberg cenu podľa poroty cenu získal za "hlboký humanizmus a výnimočnú morálnu odvahu". Osemdesiatsedemročný bývalý analytik americkej vlády v roku 1971 zverejnil kontroverznú správu s názvom Pentagon Papers, ktorá odhalila praktiky armády USA vo Vietname. Správa podľa DPA prispela k skráteniu vojny vo Vietname.

Ellsberga neskôr obvinili zo špionáže a hrozilo mu 115 rokov väzenia. Súd ho však v roku 1973 zbavil všetkých obvinení. Cenu si má prevziať na slávnostnom odovzdávaní 30. januára v Štokholme.

Ellsberg v roku 2006 získal aj tzv. alternatívnu Nobelovu cenu Right Livelihood Awards a v minulosti vyjadril podporu ďalším ľuďom, ktorí odhalili nezákonné praktiky - vrátane Edwarda Snowdena.

Palmeho cenu, pomenovaná po bývalom švédskom premiérovi a sociálnodemokratickom politikovi, sa udeľuje osobnostiam z celého sveta každoročne od roku 1987. Cenu udeľuje Pamätný fond Olofa Palmeho pre medzinárodné porozumenie a spoločnú bezpečnosť a je dotovaná sumou 100.000 dolárov.

Bývalý švédsky premiér Olof Palme patril k najznámejším európskym sociálnym demokratom a bol známy napríklad aj svojím ostrým nesúhlasom s vojnou Spojených štátov vo Vietname. Zavraždili ho v roku 1986 v Štokholme.

Palmeho cenu v minulosti získali aj bývalý český prezident Václav Havel (1989), organizácia Amnesty International (1991), mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij (2005) či konžský gynekológ Denis Mukwege (2008) - ktorý je aj spoludržiteľom Nobelovej ceny za mier 2018.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nvota: Aj v ľuďoch staršieho veku sa nachádza veľa myšlienok a života
<< predchádzajúci článok
Slávny Glenn Miller Orchestra sa opäť predstaví v Bratislave