Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. februára 2011

Ceny ropy a zlata pre nepokoje v Líbyi opäť rástliCeny ropy v stredu pokračovali v raste, keď ich podporili obavy, že po Líbyi nepokoje zasiahnu aj dôležitejších exportérov ropy vrátane Saudskej Arábie. Povstalecké skupiny v Líbyi ...Zdieľať
ropa Foto: SITA/APNEW YORK 24. februára (WEBNOVINY) - Ceny ropy v stredu pokračovali v raste, keď ich podporili obavy, že po Líbyi nepokoje zasiahnu aj dôležitejších exportérov ropy vrátane Saudskej Arábie. Povstalecké skupiny v Líbyi kontrolujú východ krajiny s bohatými zásobami ropy. Produkcia v krajine, ktorá je 12. najväčším svetovým exportérom ropy, podľa odhadov agentúry Reuters klesla o najmenej 25 % alebo 400 tis. barelov denne. Ceny ľahkej americkej ropy posilnili o 2,8 % na 98,10 USD za barel, keď sa počas obchodovanie ocitli na 28-mesačnom maxime 100 USD za barel. Ceny britskej ropy Brent, ktoré zaznamenali najvyšší trojdňový prírastok od októbra 2009, posilnili o 5,3 % na 111,25 USD. Na tejto úrovni boli naposledy v čase pred krachom investičnej banky Lehman Brothers, ktorý v roku 2008 predznamenal začiatok globálnej krízy.

Ceny zlata v stredu vzrástli na viac ako sedemtýždňové maximum pod vplyvom eskalácie nepokojov v Líbyi, prudko rastúcich cien ropy, ako aj obáv z inflácie a spomalenia rastu globálnej ekonomiky. Druhý deň po sebe prudko oslabili aj akciové trhy v USA, keď sa investori zameriavali na bezpečné aktíva vrátane zlata. Spotová cena zlata o 20:19 GMT posilnila na 1 408,80 USD za uncu, čo bolo o 0,7 % viac ako záverečná hodnota z utorka. Aprílové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 12,90 USD na 1 414 USD za uncu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyhrážal sa manželke, dcéru zbil
<< predchádzajúci článok
Rimavská Sobota už 20 rokov predáva sochu Lenina