Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. apríla 2018

Ceny ropy klesli, cena Brentu skĺzla pod 72 USD za barelPo prudkom raste na záver minulého týždňa ceny ropy zaznamenali opätovný pokles napriek tomu, že Spojené štáty, Británia a Francúzsko podnikli počas víkendu ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Londýn/New York 16. apríla (TASR) - Po prudkom raste na záver minulého týždňa ceny ropy zaznamenali opätovný pokles napriek tomu, že Spojené štáty, Británia a Francúzsko podnikli počas víkendu vzdušné útoky na Sýriu v odvete za údajný chemický útok sýrskej vlády na mesto Dúmá. Podľa analytikov na trhy zapôsobil fakt, že útoky nezasiahli ruské ciele, takže ich dôsledky neboli také dramatické, ako sa predpokladalo.


V závere minulého týždňa ceny ropy vzrástli, výsledkom čoho bol ich najvýraznejší týždenný rast za deväť mesiacov. Trhy totiž útoky očakávali, pričom počítali s dramatickejším vývojom.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s júnovým kontraktom vzrástla na záver piatkového obchodovania (13.4.) o 56 centov na 72,58 USD za barel (159 litrov). Za celý týždeň vzrástla až o 8 %, čo predstavovalo najvýraznejší týždenný rast od júla. Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v máji vzrástla na záver piatkového obchodovania o 32 centov na 67,39 USD za barel. Aj v tomto prípade dosiahol týždenný rast 8 %.

Ako sa však ukázalo, letecké útoky USA, Británie a Francúzska na Sýriu nemali také dôsledky, s akými trhy pôvodne počítali, a to sa odrazilo aj na vývoji cien ropy na začiatku tohto týždňa. Do 7.30 h SELČ klesla cena Brentu o 75 centov na 71,83 USD (58,32 eura) za barel. Cena WTI dosiahla 66,79 USD/barel, čo oproti piatkovej uzávierke znamená pokles o 60 centov.

(1 EUR = 1,2317 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trump trvá na stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie
<< predchádzajúci článok
Atmosféra na Úrade Prešovského samosprávneho kraja je údajne napätá

Ceny ropy klesli, cena Brentu skĺzla pod 72 USD za barel - diskusné fórum čitateľov