Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. júna 2010

Ceny ropy v utorok klesli, ceny zlata vzrástli



Ceny ropy v utorok klesli, keď ustúpili očakávania rastúceho dopytu v Číne. Ceny ovplyvnila aj správa o dopyte po benzíne v USA, ktorý minulý týždeň vzrástol o 0,4 % oproti ...



Zdieľať
zlato Ilustračné foto : SITA/AP NEW YORK 23. júna (WEBNOVINY) - Ceny ropy v utorok klesli, keď ustúpili očakávania rastúceho dopytu v Číne. Ceny ovplyvnila aj správa o dopyte po benzíne v USA, ktorý minulý týždeň vzrástol o 0,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka bol však o 2,7 % nižší. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 61 centov na 77,21 USD za barel Ceny britskej ropy Brent oslabili o 78 centov na 78,04 USD za barel. "Nekriticky pozitívna reakcia a eufória súvisiaca so správou (o uvoľnení výmenného kurzu čínskeho) jüanu je definitívne minulosťou. Je teda logické, že trhy strácajú zisky zo včerajška," uviedol Eugen Weinberg, šéf komoditného výskumu v Commerzbank.


Ceny ropy ovplyvnila aj správa, že sudca v USA zablokoval rozhodnutie administratívy prezidenta Obamu o zákaze ťažby v pobrežných vodách. Zákaz, ktorým vláda reagovala na únik ropy v Mexickom zálive po výbuchu ťažobnej plošiny spoločnosti BP predtým vyvolal tlak na rast cien ropy aj zemného plynu, keďže trhy sa pripravovali na obmedzenie dodávok.

Ceny zlata v utorok vzrástli, keď dopyt podporili pretrvávajúce obavy o zotavenie globálnej ekonomiky. Na krehké oživenie upozornila rozhodnutie agentúry Fitch, ktorá znížila rating francúzskej banky BNP Paribas a správa o nečakanom poklese predaja na realitnom trhu v USA. Spotová cena zlata bola o 18:28 GMT na úrovni 1 239,15 USD za uncu v porovnaní s pondelkovou uzatváracou hodnotou 1 231,65 USD za uncu. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 10 centov na 1 240,80 USD za uncu.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trhy predpokladajú, že Fed zmierni svoj optimizmus
<< predchádzajúci článok
Gazprom Minsku dodáva už len 60 % objemu plynu