Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. októbra 2012

Černová nebola krivdou, aj Slováci strieľali do Maďarov



Maďarsko by sa malo ospravedlniť, myslí si SNS Maďarsko by sa malo podľa Slovenskej národnej strany (SNS) ospravedlniť Slovensku za Černovskú masakru a za všetky historické krivdy ...



Zdieľať
sviecka BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Maďarsko by sa malo ospravedlniť, myslí si SNS


Maďarsko by sa malo podľa Slovenskej národnej strany (SNS) ospravedlniť Slovensku za Černovskú masakru a za všetky historické krivdy napáchané na slovenskom národe.

Ako povedal pre agentúru SITA prvý podpredseda SNS Rafael Rafaj, Slovensko by malo rozšíriť v Trestnom zákone extrémistické činy aj na ideológiu maďarskej iredenty. „Potláčanie národných práv v bývalom Uhorsku, prenasledovanie, väznenie, zastrašovanie a iné metódy totalitného režimu sú politicky aj historicky zjavné,“ povedal.

Podľa SNS tak ako je nemysliteľné propagovať „Tretiu ríšu“ a jej režim, tak by malo byť rovnako neprípustné a trestne sankcionované propagovať alebo glorifikovať ideu Veľkého Maďarska a ospravedlňovať politiku maďarskej asimilácie. Tragédia v Černovej pri Ružomberku, ktorá si pred 105 rokmi 27. októbra 1907 vyžiadala 15 mŕtvych a desiatky zranených, nebola krivdou na slovenskom národe, myslí si historik SAV a autor monografie Tragédia v Černovej a slovenská spoločnosť Roman Holec.

Podobných tragédií sa podľa neho vo vtedajšom Uhorsku odohralo viac a bez viny neostali ani Slováci. "Nevnímal by som to ako krivdu, lebo ak by sa takto začali klásť každou stranou jednotlivé zlyhania vedľa seba a proti sebe, nebolo by to ani produktívne, ani múdre," odpovedal Holec agentúre SITA na otázku, či bola tragická udalosť naozaj krivdou na slovenskom národe, ako o tom hovorí vyhlásenie Národnej rady SR.

Poslanci v roku 2007 v súvislosti so 100. výročím Černovej prijali uznesenie, v ktorom sa konštatuje, že tragické udalosti v Černovej parlament chápe nielen ako historickú krivdu voči Slovákom, ale predovšetkým ako memento, pre ktoré bude mať vždy na pamäti demokratické hodnoty a princípy vzájomnej tolerancie.

Černová má podľa Holca svoju obdobu, avšak v tomto prípade obeťami neboli Slováci. Výsledkom streľby legionárov vo februári 1919 bolo deväť mŕtvych Maďarov a vyše dvadsiatka ťažko zranených. "Aj táto tragédia vyplynula z napätia, ktoré eskalovalo v čerstvo obsadenej Bratislave. Aj tu však nakoniec zlyhal štát, ktorý nebol schopný a ochotný potrestať strieľajúcich a vinu hľadal výlučne v provokáciách demonštrantov," tvrdí historik, ktorý podobne nazerá aj na udalosť v Černovej.

Tragédia podľa Holca vyplynula z dobovej situácie, z dobových stereotypov a z dobového vnímania jedných druhými. "Odohrala sa ako súhra niekoľkých naakumulovaných nesprávnych rozhodnutí a vzájomných predsudkov a v obdobnej podobe sa odohrala aj na iných miestach vtedajšieho Uhorska," doplnil.

Napríklad v apríli 1904 zastrelili žandári v Aleşde pri politickej konfrontácii 33 rumunských roľníkov a viac ako stovku zranili. Európa to však podľa historika prešla mlčaním.

Černovská tragédia a hlavne jej spolitizované vyšetrovanie podľa historika určite vzájomným slovensko-maďarským vzťahom neprospeli. Nemyslí si však, že by udalosť bola hlavným vinníkom ich nedobrého stavu. "Slovensko-maďarské vzťahy sú zaťažené vzájomným nepochopením sa a nedôverou, mentálnymi (i nacionalistickými) limitmi v hlavách Maďarov i Slovákov, a to i takých, či predovšetkým takých, ktorí o Černovej nevedia vôbec nič," poznamenal Holec. Namiesto obojstranného poučenia sa z Černovej či Bratislavy z roku 1919 sa černovská tragédia podľa neho politicky zneužíva, čo vzájomným vzťahom vôbec neprospieva.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stranu Náš kraj povedie Humenčan Milan Mňahončák
<< predchádzajúci článok
Odsúdený Berlusconi chce zostať a reformovať súdnictvo