Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2009

Čerpanie eurofondov bolo úspešné, tvrdí Čaplovič



Ako obdobie skúseností a úspešný príbeh označil vicepremiér Dušan Čaplovič čerpanie zo štrukturálnych fondov pre roky 2004 - 2006, ktoré sa práve končí. Dnes prijímatelia peňazí na projekty ...



Zdieľať
BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Ako obdobie skúseností a úspešný príbeh označil vicepremiér Dušan Čaplovič čerpanie zo štrukturálnych fondov pre roky 2004 - 2006, ktoré sa práve končí. Dnes prijímatelia peňazí na projekty financované z eurofondov musia predložiť záverečné vyúčtovanie ich použitia. Vyhodnocovacie obdobie sa totiž podarilo pri vstupe desiatich krajín do EÚ v roku 2004 predĺžiť z konca roka 2008 o pol roka, do 30. júna 2009. Ako ďalej na tlačovej besede informoval podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny D. Čaplovič, "môžeme dnes konštatovať, že Slovensko využilo európsku solidaritu a programy spoločného rozvoja na 102,12%". Zo štrukturálnych fondov bolo pre Slovenskú republiku vyčlenených 1,16 mld. eur, k 19. júnu tohto roka sa vyčerpalo 1,194 mld. eur (102,12%). Peniaze išli najmä na rozvoj regiónov, do inovácií a vzdelávania ľudí. "Keďže európska pomoc je viazaná aj na spolufinancovanie z národných rozpočtov, tak spoločne bolo prefinancovaných takmer dve mld eur," uviedol. Najlepšie podľa Čaploviča dopadli operačné programy venované poľnohospodárstvu a rozvoju vidieka, základnej infraštruktúre a ľudským zdrojom. Úspešných bolo 6 600 projektov, do ktorých sa priamo alebo nepriamo zapojilo takmer milión obyvateľov SR a preškolilo sa v nich takmer pol milióna ľudí.




Vicepremiér upozornil, že súčasná vláda musela po predchádzajúcej urobiť viaceré opatrenia, aby dosiahla vysoké čerpanie z eurofondov pre roky 2004 - 2006. "V hodine dvanástej" musela upravovať ciele a parametre definované v národnom strategickom referenčnom rámci, ktorý určuje hlavné ciele SR v danom období čerpania financií z fondov únie. "Museli sme prijať isté opatrenia, pretože sme zvolili ďalšie dva operačné programy, ktoré neboli predchádzajúcou vládou pripravené - zdravotníctvo a konkurencieschopnosť a hospodársky rast." Tieto programy sa podľa Čaploviča ukázali ako veľmi dôležité práve v hospodárskej kríze.

Čerpanie zo štrukturálnych fondov pre roky 2004 - 2006 ovplyvňovali najmä tri problémy. Týkali sa zosúladenia našej legislatívy s pravidlami Európskej komisie vo verejnom obstarávaní. Predseda úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal má podľa vicepremiéra od vlády úlohu zosúladiť naše zákony v tejto oblasti. Keďže Slovensko má množstvo neusporiadaných pozemkov, druhým problémom viacerých prijímateľov zdrojov z eurofondov bolo zdĺhavé preukazovanie vzťahu k pozemkom. Tretím problémom, podľa Čaploviča podstatným, čo predchádzajúca vláda zanedbala, bolo slabé personálne zabezpečenie. Súčasný kabinet v roku 2007 rozšíril počet úradníkov pre jednotlivé operačné programy o takmer tisíc.

Čaplovič neprijíma kritiku, že je vláda pomalá v procese prípravy a čerpaní z eurofondov. Rozhoduje kvalita výziev a nie kvantita a rýchlosť, tvrdí. Tým sa podľa neho dá vyhnúť tomu, že sa poskytnuté peniaze v budúcnosti po audite budú vracať, čo sa stalo napríklad v prípade Írska, označovaného za úspešného v čerpaní eurofondov. Víta preto, že sa predĺžilo obdobie čerpania z dvoch na tri roky a prostriedky za rok 2007 sa tak dajú čerpať až do roku 2010, na rok 2008 do roku 2011 a pre tento rok do roku 2012.

Na rok 2007 je v súčasnosti 120 výziev a vyčlenené sú približne štyri mld. eur. Novinkou je, že na tieto výzvy už môžu mimovládne organizácie dostať zálohové platby až do výšky 50 percent, čo predtým nebolo, zdôraznil Čaplovič. Podľa neho vláda prijme viaceré opatrenia na zníženie byrokracie v oblasti eurofondov. Na rokovanie vlády ich predloží minister výstavby a regionálneho rozvoja Igor Štefanov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Psychosociálna podpora onkologických pacientov aj cez relaxačnú týždňovku
<< predchádzajúci článok
Je dobré, že SR je pod ochranou Európy, tvrdí Solana