Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. novembra 2011

Česká spoločnosť pomôže Slovensku s predajom emisií



Ministerstvo životného prostredia sa bude pri predaji 27 miliónov ton emisných jednotiek AAU, teda emisií oxidu uhličitého, radiť s českou spoločnosťou Carbon Redux. Spoločnosť vyhrala ...



Zdieľať
emisie BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo životného prostredia sa bude pri predaji 27 miliónov ton emisných jednotiek AAU, teda emisií oxidu uhličitého, radiť s českou spoločnosťou Carbon Redux.


Spoločnosť vyhrala medzinárodný tender, ktorý ministerstvo vyhlásilo v snahe predať emisie po kauze so spoločnosťou Interblue Group. Predaj emisií sa bude realizovať na základe priameho zmluvného vzťahu medzi ministerstvom a kupujúcim v zmysle Kjótskeho protokolu. Minister József Nagy očakáva, že výber spoločnosti Carbon Redux, ktorá má skúsenosti na medzinárodných uhlíkových trhoch a vysoký kredit u potenciálnych kupcov, nám pri predaji pomôže a zabezpečí transparentnosť celého

Do súťaže sa prihlásilo päť firiem, tri splnili požadované kritériá. "V súťaži samotnej rozhodovala cenová ponuka samotného poradcu," povedal dnes Nagy. Dodal, že Slovenská republika bude poradcovi platiť len v prípade, že dôjde k predaju. "Pevne verím, že sa nám podarí emisie predať a pomôcť tak štátnemu rozpočtu," uviedol. Peniaze, ktoré by Slovensko z predaja získalo, použije na obmedzenie tvorby ďalších emisií. Carbon Redux bude preto prezentovať aj našu Zelenú investičnú schému, vytvorenú na financovanie domácich projektov v oblasti znižovania emisií. Ministerstvo si v snahe maximalizovať možnosť predaja ponechalo aj priameho predaja a je v kontakte s japonskými firmami.

Carbon Redux vyhrala obe časti vylyseného tendra. Znamená to, že bude hľadať kupca pre 10 miliónov ton emisií určených pre európsky trh ale aj 17 miliónov ton určených pre oblasti Ázie a Austrálie. Ak kupcov nájde, získa v prípade európskych kupcov z kúpnej ceny 0,5 percenta a v prípade ázijských kupcov 1,5 percenta z predaja. Ako sprostredkovateľ bude viesť osobné stretnutie zástupcov predávajúceho a kupujúceho a snažiť sa o dosiahnutie základnej dohody o množstve, cene, časovom rámci a podmienok predaja.

Tím, ktorý bol pre projekt predaja zostávajúcich slovenských AAU vytvorený, má podľa ministra dlhoročnú skúsenosť s uhlíkovými trhmi vrátane obchodovania s AAU. "Obchody s emisnými jednotkami AAU sú veľmi špecifické z dôvodu, že kredity AAU nie sú obchodované na bežných burzách, obchody sú obvykle uzatvárané medzi vládami, resp. vládnymi inštitúciami,“ vysvetlil Nagy. Cena za jednu tonu emisií sa dnes podľa neho pohybuje od troch do piatich eur.

Povesť Slovenska podľa Nagy poškodila kauza predaja emisií za bývalej vlády. Ešte v roku 2008 emisie za cenu 5,05 eura za tonu získala spoločnosť Interblue Group. Emisie sa pritom v tom čase predávali zhruba za osem eur. Nagy sa dnes ku kauze, ktorá stála Slovensko desiatky miliónov eur nechcel vracať, k zločinu zo strany zástupcov Interblue Group však podľa neho došlo. "Bolo začaté medzinárodné vyšetrovanie voči neznámemu páchateľovi z bývalého vedenia ministerstva, ktorý umožnil tak lacno predať voľné emisie,“ dodal.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Agentúra Moody's znížila rating Cypru o dva stupne
<< predchádzajúci článok
Extrémisti v Nigérii útočili na kostoly a policajtov