Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. mája 2015

České gripeny by mali mesiac v lete chrániť islandský vzdušný priestor



Päť českých stíhačiek typu JAS-39 Gripen, vrátane jedného záložného stroja, by od 20. júla do 20. augusta 2015 malo strážiť vzdušný priestor nad Islandom. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Praha 22. mája (TASR) - Päť českých stíhačiek typu JAS-39 Gripen, vrátane jedného záložného stroja, by od 20. júla do 20. augusta 2015 malo strážiť vzdušný priestor nad Islandom. Schváliť to musí ešte vláda premiéra Bohuslava Sobotku, ktorá sa otázkou bude zaoberať za 14 dní. Na sever kontinentu pocestuje v prípade odsúhlasenia aj pozemný personál, asi 65-70 príslušníkov Českej armády. Náklady na misiu dosiahnu okolo 15 miliónov Kč, avšak môžu sa o čosi znížiť, ak Švédsko zabezpečí nákladnú dopravu.


V Prahe informoval dnes o zámere ČR vyhovieť predmetnej žiadosti Severoatlantickej aliancie (NATO) minister obrany Martin Stropnický.

Podľa jeho slov pôjde o "dôležitý dôkaz aliančnej schopnosti kolektívnej obrany" a nepriamo aj o príspevok ČR k boju s jedným z najvážnejších súčasných bezpečnostných rizík, ktoré nás sužujú.

Českí piloti vystriedajú na Islande totiž kolegov z Kanady, ktorí sa premiestnia na Blízky východ, aby sa tam zapojili do operácií proti tzv. Islamskému štátu.

Problematike sa venoval spravodajský televízny kanál ČT24 i ďalšie české elektronické médiá.

NATO chce využiť pomerne čerstvé skúsenosti českých pilotov z vlaňajšej misie, keď gripeny švédskej výroby z Čáslavi chránili Island počas jesenných mesiacov.

Island ako jediný členský štát NATO nemá vlastné ozbrojené sily, preto české stíhačky hostil naposledy vlani v októbri. Dôvodom ochrany boli údajne narastajúce aktivity ruských vzdušných síl. Počas misie, ktorá stála 33,2 milióna českých korún, tam vtedy operovalo päť českých gripenov a 75 vojakov. Už predtým sa české letectvo podieľalo na zaisťovaní bezpečnosti vzdušného priestoru pobaltských krajín - Litvy, Lotyšska a Estónska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Objednávky v nemeckom stavebnom sektore v marci klesli
<< predchádzajúci článok
Preprava telesných pozostatkov obetí z pádu Germanwings ešte potrvá