Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. októbra 2013

Českí a slovenskí miliardári mieria s realitným biznisom za hranice



Českým a slovenským miliardárom sa zapáčili zahraničné nehnuteľnosti.



Zdieľať
Praha 10. októbra (TASR) - Českým a slovenským miliardárom sa zapáčili zahraničné nehnuteľnosti.


Zatiaľ čo v minulosti kupovali súkromné vily niekde v teple, teraz ide o investície do výnosných realít. Desiatky miliárd korún smerujú do nákupu a výstavby kancelárií, hotelov aj luxusných bytových komplexov, uviedol dnes český denník E15.

Na investičné nákupy realít vyrazil v poslednom roku najbohatší Čech Petr Kellner a nezaostal za ním ani kráľ nehnuteľností Radovan Vítek. O presadenie sa na poľskom trhu má záujem aj investičná skupina Penta, ktorá je jedným z finalistov tendra poľských železníc na prestavbu stanice vo Varšave. Z rovnakej súťaže už vypadla slovenská HB Reavis, ktorá ale inak patrí v Poľsku medzi najväčších staviteľov kancelárií.

Čechom začal byť na jednej strane domáci trh malý a na druhej sa v Európe objavili zaujímavé investičné príležitosti. Napríklad v podobe predajov, do ktorých zadlžených developérov nútia veritelia.

Do nákupu nehnuteľností v cudzine sa pustil Petr Kellner. V Holandsku a Nemecku kúpil kancelárske budovy za 230 miliónov eur. Táto suma pritom nezahŕňa v tomto roku spustenú výstavbu administratívneho komplexu pri Moskve, ktorá bude stáť PPF len v prvej fáze asi 6 miliárd Kč (235,03 milióna eur).

Celkovo 140 miliónov eur dala Kellnerova PPF za balík holandských administratívnych centier, ktoré kúpila od poisťovacej skupiny Axa. Počiatočný ročný výnos z týchto kancelárií je 12 %, čo je v porovnaní s ďalšími kancelárskymi nehnuteľnosťami v krajine veľmi slušná výnosová miera. Nakoniec Kellner pozorne sleduje práve nehnuteľnosti, ktoré poskytujú dobrý výnos. Ide napríklad o reality, ktoré majitelia predávajú pod tlakom s cieľom uspokojiť veriteľov. "Nevylučujeme, že budeme pokračovať v investovaní vo vybraných krajinách vrátane Holandska a Nemecka, ale ku svojim konkrétnym zámerom sa nevyjadrujeme," povedal denníku E15 hovorca PPF Radek Stavěl.

Využiť krízu na nákupy vie aj kráľ českých nehnuteľností Radovan Vítek. Najprv pred rokom prostredníctvom odkúpenia pohľadávky od írskej konsolidačnej agentúry ovládol hotelový komplex na francúzskej Riviére. Teraz ho prerába na luxusné byty. Potom sa pustil do skupovania cenných papierov developérskych skupín Orco a Ablon, teda firiem oslabených dlhmi a turbulenciami na realitných trhoch. Tieto investície zvýšia hodnotu aktív Vítkovej skupiny CPI približne o 700 miliónov eur.

CPI od Orka prevzala nehnuteľnosti investičných fondov Endurance, vďaka čomu okrem iného získala kancelárske centrá vo Varšave a v Budapešti. Tento rok v júni dokončila CPI aj prevzatie Ablonu. Okrem maďarského a poľského trhu tak prenikne aj do Rumunska.

Ďalších investičných dravcov až tak neláka nákup už stojacich nehnuteľností, ale skôr ich výstavba. To je prípad spoločnosti HB Reavis slovenských miliardárov Ivana Chrenka a Viliama Pančíka, ktorá sa ukázala ako jeden z najvýznamnejších staviteľov nových kancelárií v Poľsku. V súčasnosti rozostavané alebo pripravované projekty firmy v Poľsku predstavujú asi 240.000 m2 administratívnych plôch.

O presadenie sa na poľskom realitnom trhu sa momentálne snaží aj investičná skupina Penta. Tá je v súčasnosti vo finále tendra poľských železníc na rekonštrukciu a následné komerčné využitie stanice Varšava Gdaňska. Na súťaži sa pôvodne zúčastnil aj HB Reavis.

"V Poľsku nás v najbližšom období zaujíma najmä administratívny segment, to znamená projekty výstavby kancelárskych priestorov s doplnkovými službami vo Varšave," povedal hovorca Penty Martin Danko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NDS počas víkendu vykoná v Bratislave jesennú údržbu tunela Sitina
<< predchádzajúci článok
R. KALIŇÁK: Reforma ESO v tomto roku ušetrila 130 miliónov eur