Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. marca 2014

Českí politici reagovali na postup Moskvy rôznorodo



Na snímke predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka



Zdieľať
Na snímke predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka Foto: TASR/Martin Baumann
Praha 18. marca (TASR) - Dojem, že prezident Ruskej federácie sa chystá obnoviť niekdajšie impérium a vníma Európsku úniu ako nepriateľa, vyvolal dnešný prejav Vladimira Putina u šéfa českej diplomacie Lubomíra Zaorálka, ktorý so znepokojením reagoval i na Putinov tón. Podľa ministra sa zdá, že Moskva nevníma krajiny bývalého Sovietskeho zväzu ako skutočne nezávislé štáty. Pripomenul, že niektoré z nich sú medzičasom členskými štátmi Európskej únie i Severoatlantickej aliancie.


Za neprijateľný považuje postup Moskvy predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ktorý nevylúčil rozšírenie už uvalených sankcií, informovali české médiá.

Agresora podľa exministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga nikdy nezastavíte zhovievavosťou, ktorou ho iba motivujete, aby si vzal viac. "A bohužiaľ, v politike platí ešte viac, že s každým sústom rastie chuť. Je teda skutočne našou povinnosťou zastať sa našich ukrajinských priateľov a medzinárodného práva, že ani veľmoc nie je oprávnená obsadiť územie susedného štátu a jednoducho ho zabrať," vyhlásil nedávny neúspešný prezidentský kandidát. Podľa jeho názoru by sa ČR mala angažovať v EÚ i v NATO za tvrdší postup voči Rusku.

O potvrdení opodstatnenosti politiky Občianskej demokratickej strany a jej úsilia o posilnenie Severoatlantickej aliancie hovoril v reakcii na vážnu situáciu na Kryme jej líder Petr Fiala.

Českomoravskí komunisti z KSČM sú naopak skôr proti sankciám, pretože podľa šéfa ich parlamentnej frakcie Pavla Kováčika by si to nemali odniesť občania ČR. O vývoji na Ukrajine by mali rozhodnúť jej občania bez zasahovania zvonku, dodal.

Ekonomické sankcie voči Rusku nepodporuje ani Úsvit priamej demokracie, pretože ide o alibizmus, ktorý zakrýva vlastné chyby a slabosť, konštatoval šéf poslaneckého klubu tohto hnutia Radim Fiala. Hnutie vyzýva vlády členských štátov EÚ, USA a Ruska, aby zabezpečili demokratické voľby na Ukrajine pod medzinárodným dohľadom a presadili tam ústavné zmeny vedúce k demokratizácii krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Európske združenie voľného obchodu pozastavilo rokovania s Ruskom
<< predchádzajúci článok
Klesajúca hodnota rubľa môže poškodiť slovinské firmy