Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. decembra 2010

Česko nepodporí budúci trvalý mechanizmus finančnej pomoci



Česká republika sa nezapojí do budúcich stálych mechanizmov finančnej pomoci v eurozóne. Rozhodla o tom v stredu česká vláda. Členské štáty EÚ sa zatiaľ nezhodli na trvalom ...



Zdieľať
necas Petr NečasFoto: SITA, APPRAHA 8. decembra (WEBNOVINY) - Česká republika sa nezapojí do budúcich stálych mechanizmov finančnej pomoci v eurozóne. Rozhodla o tom v stredu česká vláda. Členské štáty EÚ sa zatiaľ nezhodli na trvalom mechanizme, ktorý by mal od roku 2013 nahradiť súčasný Európsky fond finančnej stability (EFSF), známy aj pod názvom euroval. Česká republika nie je členom eurozóny a k eurovalu sa nepripojila. Súčasťou mechanizmu sú naopak Poľsko a Švédsko, ktoré podobne ako ČR zatiaľ nepoužívajú spoločnú európsku menu.


"Naše stanovisko je, že tento krízový mechanizmus sa bude vzťahovať iba na členov eurozóny, čo znamená, že sa netýka krajín ako Česká republika, ktorá nie je členom eurozóny," povedal novinárom český premiér Petr Nečas. Česká republika nemá stanovený pevný časový plán na prijatie spoločnej európskej meny a v najbližších rokoch neplánuje podať žiadosť o vstup do eurozóny.

Minister obrany Alexander Vondra v stredu zdôraznil, že ČR by nemala podporiť iniciatívy vedúce k vytvoreniu fiškálnej únie. V záujme krajiny je, aby v rámci EÚ vznikol systém riadených štátnych bankrotov a reštrukturalizácie dlhov, povedal Vondra v mene vlády poslancom českého Senátu. Praha by sa mala podľa neho pripojiť k iniciatíve niektorých predstaviteľov EÚ, ktorí chcú v európskej legislatíve presadiť zákaz emisie spoločných dlhopisov. Finančnú pomoc iným členským štátom ako poslednú možnosť Vondra nevylúčil v prípade ohrozenia eurozóny ako celku. Na záchranných programoch však musí v takýchto prípadoch participovať aj súkromný sektor a Medzinárodný menový fond, zdôraznil minister.

Európsky fond finančnej stability tzv. euroval vznikol v reakcii na nestabilitu, ktorú vyvolala grécka dlhová kríza. Ide o systém záruk jednotlivých členských štátov únie, Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu v celkovej sume 750 mld. eur. O pôžičku z EFSF zatiaľ požiadalo Írsko.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rozhlas má rozpočet aj programový koncept na budúci rok
<< predchádzajúci článok
Nový primátor Trenčína aj poslanci zložia sľub 21. decembra