Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

06. septembra 2013

Česko-slovenská snímka Colette prináša príbeh lásky z Osvienčimu



Pamätníku holokaustu/Ilustračné foto



Zdieľať
Pamätníku holokaustu/Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 6. septembra (TASR) – Bratislavské kino Mladosť uvedie 12. septembra filmovú premiéru snímky Colette z česko-slovenskej koprodukcie. Režisér, scenárista a producent Milan Cieslar vo filme spojil milostný príbeh a prostredie osvienčimského koncentračného tábora. V hlavným úlohách sa predstaví český herec Jiří Mádl a Francúzka Clémence Thioly.


Film je založený na rovnomennej novele spisovateľa židovského pôvodu Arnošta Lustiga a vychádza z jeho vlastného svedectva o holokauste. Podľa tvorcov by mal osloviť najmä mladú generáciu. "Ak tínedžeri dokážu vnímať vojnové udalosti, hoci aj cez vzťah mileneckej dvojice, tak je to pre nás zadosťučinenie. Oni sú histórii najviac vzdialení," povedal pre TASR režisér po predpremiére filmu. Pripustil, že snímka je emočne silná. "Každý film by mal niečo povedať. Buď musí ľudí rozosmiať, rozplakať alebo dotknúť sa ich duše. Žiadna iná cesta nie je správna," podotkol.

Spisovateľ Lustig, ktorý sa spolupodieľal na scenári, sa však dokončenia filmu nedožil. "Po jeho smrti som sa snažil o to viac, aby som sa nespreneveril voči vernosti a autenticite toho príbehu," povedal režisér o smrti Lustiga počas nakrúcania filmu.

Herecké obsadenie v snímke dopĺňa Nemec Eric Bouwer, Andrej Hryc, Zuzana Mauréry, Kristína Svarinská, Ondřej Vetchý, Petr Vaněk či Michal Dlouhý. Film sa natáčal 45 dní v Prahe, Bratislave i v New Yorku, herci museli hrať v angličtine.

Ľúbostná dráma Cieslara odráža osud dvoch mladých ľudí z prostredia hrôzy, strachu a smrti. Príbeh rozpráva o láske mladej židovskej dievčiny Colette Cohenovej a českého Žida Viliho Felda. Vykresľuje každodenný boj o prežitie za múrmi nacistického koncentračného tábora v Brzezinke. Dominantou filmu sa stáva trojuholník medzi hlavnými hrdinami Vilim, Colette a dôstojníkom nemeckej armády SS Weissackerom.

Kameru mal počas nakrúcania na starosti Marek Jícha, zvuk zase Michal Deliopulos. Producentsky sa na snímke spolupodieľala aj Wanda Adamík Hrycová. Hudobnú zložku zveril režisér islandskému skladateľovi Atlimu Örvarssonovi, ktorý spolupracoval na hollywoodskych projektoch ako Piráti z Karibiku či Myšiak Stuart Little. Celkový rozpočet filmu sa vyšplhal na štyri milióny eur.

Filmom Colette chce režisér Cieslar ukončiť začatú trilógiu z obdobia druhej svetovej vojny. "Myslím, že ten oblúk je zakončený. Prvé dva filmy sa dotýkali holokaustu z iného aspektu," potvrdil naplnenie témy holokaustu Cieslar. Prvá snímka Prameň života sa objavila v kinách v roku 2000. O päť rokov neskôr prišiel Cieslar s druhým vojnovým filmom Krv zmiznutého podľa Vladimíra Körnera.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ONLINE: Slovenskí futbalisti po skvelom výkone zdolali lídra skupiny
<< predchádzajúci článok
Vyžrebované čísla hier KENO 10 a Euromilióny - 6. septembra