24hod.sk    Zo zahraničia

16. mája 2012

Český poslanec Rath tvrdí, že o miliónovom úplatku nevedelStredočeský hajtman a poslanec Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) David Rath sa v utorok večer prostredníctvom hovorkyne vyjadril k svojmu zatknutiu z dôvodu prijatia úplatku vo výške siedmich ...Zdieľať
rath PRAHA 16. mája  - Stredočeský hajtman a poslanec Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) David Rath sa v utorok večer prostredníctvom hovorkyne vyjadril k svojmu zatknutiu z dôvodu prijatia úplatku vo výške siedmich miliónov korún.


Podľa jeho slov dostal na návšteve zabalenú škatuľu s vínom, v ktorej potom zasahujúce policajné komando našlo peniaze.

„Na návšteve som dostal zabalenú škatuľu s vínom. Potom ma prekvapilo policajné komando a k môjmu úžasu boli v škatuli namiesto fliaš vína peniaze,“ tvrdí Rath. Známy politik si je pritom vedomý toho, že je to „bizarná historka“, ktorá znie veľmi neuveriteľne. „Život niekedy neuveriteľný skutočne je,“ uviedol.

Celá záležitosť v ňom budí dojem „dobre pripravenej a uskutočnenej spoločenskej popravy politika“. Dodal tiež, že je pripravený rezignovať.

Ratha zadržali v pondelok večer a polícia ho následne v utorok obvinila z prijatia úplatku. Spolu s ním obvinili ďalších sedem ľudí. Zadržanie bolo podľa českej polície výsledkom dlhodobého vyšetrovania. Polícia rázne odmietla, že by šlo o politickú likvidáciu.

Rath, doktor medicíny, je členom ČSSD šesť rokov. Krátko bol aj ministrom zdravotníctva vo vláde premiéra Jiřího Paroubka. Počas svojho neskoršieho pôsobenia v parlamente sa preslávil viacerými kontroverznými vyjadreniami na adresu svojich kolegov.

Ako hajtman Stredočeského kraja pôsobí od roku 2008 a v súčasnosti patrí medzi popredných predstaviteľov ČSSD. Predseda strany Bohuslav Sobotka v utorok vyzval Ratha na zloženie všetkých politických i verejných funkcií vrátane postu hajtmana.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/cesky-poslanec-rath-tvrdi-ze-o-milionovom-uplatku-nevedel-cl195363.html