24hod.sk    Ekonomika

08. septembra 2010

Český solárny boom na Slovensku nehrozí



Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) so znepokojením sleduje vývoj solárneho priemyslu v ČR, hlavne v súvislosti s veľmi rýchlym tempom budovania a zapájania nových zdrojov, ktorý nepovažuje za trvalo udržateľný.



Zdieľať
Je v najlepšom záujme všetkých, ktorí sa podieľajú na rozvoji fotovoltiky zachovať taký rast počtu inštalácií, ktorý je dlhodobo udržateľný. Iba udržateľný rozvoj umožní kontinuálny rozvoj odvetvia za účelom dosiahnutia tzv. „grid-parity“ - teda stavu, kedy elektrina vyrobená z fotovoltiky bude stáť toľko, čo elektrina vyrobená z klasických zdrojov. Tým stratí opodstatnenie akákoľvek finančná podpora tohto odvetvia, ktorá sa navyše každý rok znižuje.


Na základe posledného vývoja svetových cien fotovoltických technológii, opierajúc sa
o výsledky štúdii popredných európskych a svetových inštitúcii1 SAPI predpokladá, že v podmienkach Slovenska časový úsek, v ktorom sa skončí prechodné obdobie podpory fotovoltickej energie pre nové inštalácie nepredstavuje viac ako 6 rokov.

Prudký pokles cien technológii, ktorý je samozrejme veľmi pozitívnym a vítaným javom, sa v podmienkach Českej republiky skombinoval s nepružnou reakciou regulátora, ktorá viedla k enormnému zvýšeniu pripájania nových kapacít. Rozloženie tohto nárastu na niekoľko rokov do budúcnosti, by predstavovalo optimálnejšiu variantu. Vzniknutá situácia hrozí prudkým a náhlym zastavením rozvoja tohto perspektívneho odvetvia, ktoré v súčasnosti v ČR zamestnáva viac ako 5000 ľudí.

Považujeme za veľmi dôležité, aby sa na Slovensku rozvíjal fotovoltický priemysel, ktorý bude vo vhodne nastavenom energetickom mixe, ekonomicky udržateľným spôsobom zhodnocovať najväčší a najdostupnejší energetický potenciál, aký Slovenská republika na svojom území má. Je nevyhnutné, aby v tomto prechodnom období na Slovensku vzniklo dostatočné odborné zázemie, vyrástol ľudský potenciál a podnikateľský sektor, ktorý dokáže v tomto odvetví konkurovať zahraničiu a zároveň vytvorí množstvo pracovných miest vo všetkých regiónoch Slovenska.

Porovnanie situácie v Českej a Slovenskej republike:
Na Slovensku sa regulácia obnoviteľných zdrojov energie prijímala s niekoľkoročným omeškaním, v situácii, keď ceny technológii boli na podstatne nižšej úrovni ako keď sa nastavovali ceny v ČR.
Keďže sme začínali v roku 2009 z podstatne lepšej štartovacej úrovne, podpora fotovoltickej energie je na Slovensku podstatne nižšia, ako je tomu v ČR a omnoho lepšie tak reflektuje súčasné trhové podmienky a reálnu výšku nákladov.

- výška podpory v roku 2011 bude o takmer 30% nižšia ako súčasná podpora v ČR2.
- V SR nie sú ceny každý rok zvyšované o infláciu (v 15. roku bude takto rozdiel medzi
výkupnými cenami v SR a ČR až 72%3)
- dĺžka podpory je na Slovensku kratšia o 5 rokov4.

SAPI predpokladá, že do konca roku 2010 bude na Slovensku pripojených iba cca 40 MW fotovoltických elektrární – momentálne je to asi prvých 10 MW existujúcich inštalácií a do konca roka

1 RE – Thinking 2050 - EREC, McKinsey, Wind and Sun Magazine
2 ČR – 12250CZK/MW, SR 382 EUR/MW, EUR/CZK = 25
3 ČR – v 15. roku prevádzky 16486 CZK/MW, SR 382 EUR/MW, EUR/CZK = 25
4 ČR – 20 rokov, SR – 15 rokov

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/cesky-solarny-boom-na-slovensku-nehrozi-cl132140.html