Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. mája 2011

Cez leto by mohli v SR relaxovať desiatky japonských detí



Japonské deti pozval na leto na Slovensko ...



Zdieľať
japonsko Japonské deti možno prídu na Slovensko zabudnúť na traumu z katastrofického zemetrasenia a zásahu vlny tsunami po 11. marci 2011. Ilustračné foto.Foto: SITA/APBRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Japonské deti pozval na leto na Slovensko aj minister vnútra Daniel Lipšic. S podobnou myšlienkou pozvať ich na Slovensko už prišiel aj šéf národnej rady Richard Sulík, ktorý ponúkol Častú-Papierničku.


Počas letných prázdnin by mohlo prísť na Slovensko niekoľko desiatok detí zo zemetrasením a cunami zničeného Japonska vládnym špeciálom a oddýchnuť si v niektorom zo zariadení ministerstva vnútra.

„Možno, že by to bolo zaujímavé pre japonské deti počas prázdnin odbremeniť svojich rodičov, ktorí sa budú podieľať na rekonštrukcii zasiahnutých oblastí. Mohli by si prísť odpočinúť, zrelaxovať na Slovensko,“ vyhlásil Lipšic. Podrobnosti budú známe až po zistení záujmu medzi japonskými rodinami, no zrejme pôjde o kapacitu vládneho špeciálu. Deti bude vyberať japonská vláda.

Veľvyslanec Jošio Nomoto bude ponuku tlmočiť v Japonsku. Ako však vyhlásil, zatiaľ naozaj nevie, aký bude medzi deťmi záujem. „Teraz sú veľmi zaneprázdnené prispôsobovaním sa. Stratili rodinu, stratili dom, dokonca zmenili miesto, kde žijú. Možno to bude chcieť čas, aby sa nad tým zamysleli s pokojnou hlavou,“ vysvetlil.
Slovensko ponúklo a doručilo pomoc Japonsku, už využili všetok materiál v provincii Sendai. „Pán veľvyslanec ma informoval, že tá pomoc bola veľmi vítaná a užitočná,“ tvrdí Lipšic. Potvrdil to aj veľvyslanec, ktorý sa prišiel v mene celej japonskej vlády Lipšicovi poďakovať za pomoc.



Slovenská humanitárna pomoc Japonsku sa dostala do mesta Sendai 6. apríla. Slovensko ponúkalo humanitárnu pomoc krajine už tesne po zemetrasení, nakoniec sa členské štáty únie dohodli na jej koordinácii prostredníctvom krízového mechanizmu Európskej únie. Do Sendai, hlavného mesta najviac postihnutej japonskej prefektúry Mijagi, dorazila dodávka slovenskej pomoci spolu s dodávkami Maďarska a Švédska, pričom išlo o piatu leteckú dodávku Európskej únie. Slovensko prispelo materiálom za 140-tisíc eur, išlo o šesť ton stanov, spacích vakov a oblečenia.Zľava: Minister vnútra Daniel Lipšic, hovorca ministra Gábor Grendel a veľvyslanec Japonska na Slovensku Yoshio Nomoto počas stretnutia, kde mu osobne poďakoval za poskytnutie humanitárnej pomoci pri nedávnej prírodnej katastrofe v Japonsku. Bratislava, 10. máj 2011.Foto: SITA/Nina Bednáriková

Európska únia poskytla Japonsku na humanitárne účely finančnú a vecnú pomoc v hodnote okolo 15,3 milióna eur. Slovensko poskytlo okrem materiálnej humanitárnej pomoci finančnú pomoc stotisíc eur pre japonský Červený kríž.

Oblasť 382 kilometrov severovýchodne od Tokia zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 9,0 spojené s ničivými vlnami cunami, následkom čoho viac ako pol milióna ľudí stratilo strechu nad hlavou. Podľa posledných odhadov zemetrasenie a vlny tsunami zabili takmer 26-tisíc ľudí.



Najväčšie problémy spôsobovala po zemetrasení poškodená jadrová elektráreň Fukušima, z ktorej unikala radiácia.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dodávať plyn a elektrinu domácnostiam chce ďalšia firma
<< predchádzajúci článok
Grécko tvrdí, že neočakáva nový záchranný program