Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. apríla 2018

Cez Svetový deň hemofílie sa budovy po svete rozsvietia na červenoVýznamné budovy a domácnosti na celom svete sa pri príležitosti Svetového dňa hemofílie, ktorý pripadá na 17. apríl, rozsvietia na červeno ako symbol ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 15. apríla (TASR) - Významné budovy a domácnosti na celom svete sa pri príležitosti Svetového dňa hemofílie, ktorý pripadá na 17. apríl, rozsvietia na červeno ako symbol životodarnej krvi, ktorá pre ľudí s vrodenými krvácavými ochoreniami spôsobuje vážne zdravotné problémy. TASR o tom informoval Jaroslav Janovec zo Slovenského hemofilického združenia (SHZ).


„Slovenské hemofilické združenie sa pripája k iniciatíve Svetovej hemofilickej organizácie (WFH) i v tomto roku a rozšírili myšlienku červených svetiel o ďalšie monumenty aj na Slovensku," uviedol Janovec. Podľa jeho informácií budú 17. apríla na Slovensku vysvietené na červeno i Dóm svätej Alžbety a Východoslovenské múzeum v Košiciach, Europa Business Center a Hodinová veža v Banskej Bystrici, Divadelné námestie v Martine, interiér arkieru komnaty Márie Séči na Hrade Ľupča v Slovenskej Ľupči a ďalšie.

„Pripojiť sa k iniciatíve WFH a SHZ môžu aj jednotliví občania Slovenska, a to rozsvietením akéhokoľvek červeného svetla či sviečky na znak podpory pacientov s nevyliečiteľným vrodeným krvácavým ochorením," vysvetlil Janovec.

Hemofília je vrodená krvácavá choroba - genetická porucha, ktorá spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy, a tým aj nedostatočnú zrážanlivosť krvi a zastavenie krvácania po poranení. Nedostatok koagulačného faktora, ktorý je potrebný na zrážanie krvi, vedie k nadmerným prejavom krvácavosti.

Podľa SHZ žije na Slovensku približne 589 hemofilikov, z toho 135 detí. Deti a ich rodičia musia byť denne pripravení na úskalia tohto vzácneho nevyliečiteľného ochorenia, a preto jednou z hlavných úloh projektov SHZ je aj naučiť ich aplikovať si injekčnú preventívnu liečbu – faktor na zrážanie krvi.

Podporiť projekty a aktivity SHZ pre ľudí s nevyliečiteľným vrodeným krvácavým ochorením je možné zaslaním darcovskej SMS: DMS HEMO na číslo 877.

Svetový deň hemofílie bol určený na 17. apríla na počesť zakladateľa WHF Franka Schnabela, ktorý sa v tento deň narodil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
USA v súvislosti s chemickým útokom v Sýrii uvalia na Rusko sankcie
<< predchádzajúci článok
Medikom roka sa stal Lukáš Urban, študent lekárskej fakulty v Martine

Cez Svetový deň hemofílie sa budovy po svete rozsvietia na červeno - diskusné fórum čitateľov