Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. decembra 2006

Cez Vianoce ustriehnite množstvo a kombinácie jedál



Počas Vianoc si môžeme dopriať viac než inokedy, ale netreba sa prejedať po celé sviatky, tvrdí primár Oddelenia liečebnej výživy a naturálnej medicíny FN L. Pasteura v Košiciach Štefan Košlík. ...



Zdieľať
KOŠICE 23. decembra (WEBNOVINY) - Počas Vianoc si môžeme dopriať viac než inokedy, ale netreba sa prejedať po celé sviatky, tvrdí primár Oddelenia liečebnej výživy a naturálnej medicíny FN L. Pasteura v Košiciach Štefan Košlík. Ustriehnuť treba podľa neho kvantitu, ale aj kombináciu jedál - ťažký majonézový šalát, vyprážané mäso či údené v kapustnici a krémové zákusky predstavujú veľký nápor na naše tráviace orgány. Čas hojnosti sa môže prejaviť nielen pocitom preplnenosti, ale aj vážnejšími problémami so žalúdkom či žlčníkom. "Ľudová múdrosť hovorí, že všetkého s mierou a že všetkého veľa škodí. Samozrejme, Vianoce sú mimoriadnym časom, ku ktorému patrí aj slávnostnejšie jedlo, ale nemalo by ho byť viac, než znesieme. To znamená nejesť až do prasknutia - to je najlepšia rada, ako si neublížiť," hovorí primár Košlík. Ak má niekto tráviace problémy alebo jednoducho hľadá spôsob, ako pripraviť zdravšie jedlo, môže na výrobu tradičného šalátu použiť namiesto majonézy biely jogurt a kapustnicu ochutiť nie klobáskou, ale údeným tofu, ktoré chutí veľmi podobne. Podľa Košlíka by sme sa mali vyhýbať najmä prílišnej konzumácii bravčového mäsa. Nahradiť ho možno bielym mäsom z hydiny alebo rybami, ktoré sú považované za najzdravšie mäso.

Mieru je treba poznať aj pri sladkostiach. Koláče k Vianociam takisto patria, no telu menej ublížime perníkmi či koláčmi bez plnky. Opatrný by sme mali byť aj pri konzumácii ovocia. "To by malo ísť do žalúdka nalačno, aby sa čo najrýchlejšie dostalo do dvanástnika, kde sa vstrebáva pri vylučovaní zásaditých štiav. Ak sa je ovocie po jedle, trávi sa spolu s ním v žalúdku, kde je kyslé prostredie a začína kvasiť. Vtedy môže vyvolávať tráviace problémy a organizmus má z neho menší osoh - prichádza o rôzne enzýmy potrebné pre biochemické pochody," upozorňuje Košlík.
"Ak to už s jedlom preženieme, je veľmi dobré odľahčiť organizmus aspoň krátkym očistným pôstom. Pritom pod pôstom možno rozumieť akékoľvek obmedzenie jedla - či v jeho množstve alebo vylúčením ťažko stráviteľných jedál. Telu pomôže aj poldňový pôst, keď sa zriekneme raňajok a začneme deň ľahkým obedom. Naopak, ak si dáme intenzívny pôst po prílišnej konzumácii jedla, môžu sa prechodne objaviť zdravotné problémy súvisiace s tým, že sa v organizme intenzívnejšie spaľujú zvyšky jedla a hladina toxínov v krvi sa dočasne zvyšuje. Preto je treba k očiste pristupovať rozumne a pôsty začínať radšej postupne, ako ostrou hladovkou," varuje Košlík.

Najlepším liekom po prejedení sa je pohybová aktivita, pri ktorej sa nielenže spaľujú nadbytočné kilojouly, ale tiež zlepšuje prekrvenie organizmu a napomáha vyplavovaniu toxínov. "Počas sviatkov by sme si preto mali dopriať viac pohybu, než po iné dni, minimálne sa poprechádzať na čerstvom vzduchu," zdôrazňuje primár oddelenia liečebnej výživy a naturálnej medicíny, na ktorom sa snažia uprednostňovať prirodzené spôsoby vplyvu na ľudské zdravie. Oddelenie liečebnej výživy a naturálnej medicíny FN L. Pasteura je jediným svojho druhu na Slovensku a mottom jeho pracovníkov sú Hippokratove slová - vaše jedlo nech je vaším liekom.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izrael uvoľní 100 miliónov dolárov a zmierni obmedzenia
<< predchádzajúci článok
Putin a Bush si telefonovali pred hlasovaním BR o Iráne