24hod.sk    Z domova

25. októbra 2013

Cez víkend si pospíme o hodinu dlhšie, čas sa zmení na zimný



Cez víkend si pospíme o hodinu dlhšie, čaká nás prechod z letného na stredoeurópsky čas. V noci zo soboty 26. októbra na nedeľu 27. októbra si ručičky hodiniek v noci o 03:00 ...



Zdieľať
spanok sen BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Cez víkend si pospíme o hodinu dlhšie, čaká nás prechod z letného na stredoeurópsky čas.


V noci zo soboty 26. októbra na nedeľu 27. októbra si ručičky hodiniek v noci o 03:00 vrátime na 02:00.

Začiatok a koniec stredoeurópskeho času určuje vládne nariadenie, ktoré stanovilo zmeny času až do roku 2016. Na letný čas najbližšie opäť prejdeme 30. marca 2014.

V sobotu 26. októbra pri prechode na zimný čas nás čaká príjemnejšia zmena, ako keď sa v marci opäť vracia letný čas a spíme o hodinu menej, hovorí detská psychologička Eva Smiková. "Väčšina ľudí si takúto zmenu ani nevšimne, sú však aj senzitívnejší ľudia, ktorí už zmeny počasia alebo striedanie dňa a noci viac vnímajú," dopĺňa psychologička. Im podľa nej nezostáva nič iné, len si postupne na takéto zmeny zvyknúť.


Pomôcť im môže postupné posúvanie hodiny, keď sa uložia na spánok, najskôr o štvrťhodinu, potom o polhodinu. Deťom možno posunúť robenie úloh do skorších hodín, keďže sa skôr stmieva. "Aj senzitívnejší človek by sa mal s takýmito zmenami vyrovnať v priebehu jedného či dvoch týždňov," uviedla Smiková.


Zmeny na železniciach

Zmena času z letného na zimný - stredoeurópsky ovplyvní aj železničnú dopravu. Táto zmena bude mať vplyv na jazdu troch rýchlikov, informuje hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Jana Morháčová. Tie zostanú stáť vo vybraných železničných staniciach a v ceste budú po hodine pokračovať už v stredoeurópskom čase.

Zmena času sa dotkne rýchlika R 442 Šírava - Čadca, R 614 Zemplín - Liptovský Mikuláš a R 615 Zemplín - Žilina. "Všetky vlaky osobnej dopravy, ktorých odchod je stanovený grafikonom vlakovej dopravy medzi 2:00 a 3:00, budú vypravené podľa stredoeurópskeho času," dopĺňa Morháčová. Tie vlaky, ktorých jazda sa končí medzi 2:00 a 3:00, uvedú do cieľovej stanice podľa letného času.


Niektoré štáty letný čas nemajú

Na území Slovenska letný čas po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa prvýkrát letný čas končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas začínal koncom septembra.

Niektoré štáty letný čas nemajú. Posúvať hodiny nemá význam v krajinách na rovníku, kde sú deň a noc približne rovnako dlhé - 12 hodín. So zmenami času skoncovali aj v Rusku, kde sa čas menil naposledy na jar 2011. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Ľudia, ktorí v lete vstávajú pred siedmou hodinou ráno, však napríklad minú viac energie, lebo musia svietiť. Napriek tomu odborníci tvrdia, že je to málo v pomere k tomu, čo sa ušetrí večer.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/cez-vikend-si-pospime-o-hodinu-dlhsie-cas-sa-zmeni-na-zimny-cl252271.html