Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. augusta 2011

Chaos v Líbyi pokračuje, ušiel jeden z Kaddáfího synovJednému z troch zadržaných synov líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa podarilo v pondelok večer uniknúť z domáceho väzenia v jeho tripoliskej rezidencii. Informuje o tom panarabská televízia ...Zdieľať
kaddafi TRIPOLIS 22. augusta (WEBNOVINY) - Jednému z troch zadržaných synov líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa podarilo v pondelok večer uniknúť z domáceho väzenia v jeho tripoliskej rezidencii. Informuje o tom panarabská televízia al-Džazíra.


Muhamada Kaddáfího zadržali líbyjskí povstalci niekoľko hodín po tom, ako vtrhli do hlavného mesta, poslednej bašty dlhoročného líbyjského vodcu. Spolu s ním zadržali aj jeho brata Sajfa al-Isláma a v pondelok večer aj tretieho brata Sádího. Sajfovi hrozí transfer do Haagu, sídla Medzinárodného trestného súdu, ktorý naňho a jeho otca vydal zatykač za zločiny proti ľudskosti spáchané na svojich politikckých oponentoch. ICC už povstaleckú radu vyzval na jeho prevoz.

Kým Sajf patril medzi vysokých funkcionárov režimu svojho otca, tretí zadržaný brat Sádí bol podnikateľom a v minulosti hrával profesionálne futbal.


Do ulíc vyšli tisíce obyvateľov, ktorí nadšene vítali rebelov hudbou a streľbou do vzduchu. Mnohí mávajú červeno-čierno-zelenými vlajkami povstalcov a pália portréty Kaddáfího. Podobné oslavy vypukli aj v povstaleckej bašte Bengází, kde ľudia oslavujú pád režimu. Podľa hovorcu líbyjskej vlády Ibrahima Moussu zomrelo počas nedeľňajších bojov o hlavné mesto Tripolis najmenej 1300 ľudí a viac ako 5000 bolo zranených.Kde je vodca Kaddáfí?

Líbyjskí povstalci od pondelka rána kontrolujú takmer celé hlavné mesto Tripolis, nevedia však, kde sa nadchádza vodca Muammar Kaddáfí. Predseda povstaleckej rady Mustafa Abdul-Džalíl potvrdil, že vládne sily sa stále odmietajú vzdať. Obáva sa taktiež, že by Kaddáfí mohol podpáliť Tripolis, alebo spraviť plynový útok.

Všeobecne sa predpokladá, že Kaddáfí je stále v Tripolise, a to buď na vojenskej základni, alebo v tamojšej nemocnici.

Objavili sa však aj informácie o jeho úteku do susedných krajín ako Alžírsko a Čad. Obe krajiny ho totiž podporovali počas jeho dlhoročnej vlády nad líbyjským ľuďom. Južná Afrika poprela, že by vodcovi pomohla k úteku.


Živé vysielanie televízie al-Džazíra nájdete tuToto sa nemalo stať, povedal vodca

Kaddáfí sa v nedeľu trikrát prihovoril v televíznom prejave národu na vopred nahratých nahrávkach, kde sa však nachádza, nie je jasné. "Ako môžete nechať Tripolis, ktorý bol krásny a bezpečný, aby bol zničený a zapálený. Toto sa nemalo stať. Toto sa nesmie stať."

Reakcie:

NATO: "Režim Muammara Kaddáfiho sa jasne rozpadá a Kaddáfí si uvedomuje, že nemôže vyhrať vo vojne proti vlastnému ľudu. Líbyjský ľud trpí pod nadvládou Muammara Kaddáfího viac ako štyri desaťročia. Teraz majú šancu na nový začiatok.“

EÚ: "Koniec režimu Muammara Kaddáfího v Líbyi je blízko a Kaddáfí sa musí zriecť svojich právomoci, aby zabránil ďalšiemu prelievaniu krvi" povedala šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonovej."

Barack Obama: "Kaddáfího režim už prejavil znaky kolapsu. Líbyjčania dokázali, že snaha o dôstojnosť a slobodu je oveľa silnejšia než pevná ruka diktátora. Musí sa raz a navždy vzdať moci".

Slovensko: "Slovenská republika je pripravená podporovať Líbyu na ceste k slobode a zbaveniu sa diktatúry Muammara Kaddáfího a spolupracovať s ňou."

Hugo Chávez: "Dnes máme možnosť vidieť zábery, ako demokratické vlády Európy spolu s údajne demokratickou vládou USA bombami ničia Tripolis. Bomby padajú na školy, nemocnice, farmy a továrne. Poďme sa pomodliť za líbyjský ľud".

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Povstalci sú v Tripolise, zajali Kaddáfího syna (22. 8. 2011)
 Povstalci majú v rukách väčšinu Tripolisu (22. 8. 2011)
 Barack Obama vyhlásil, že diktátor Kaddáfi musí odísť (22. 8. 2011)
 Povstalci zadržali Kaddáfího synov (22. 8. 2011)
 V okolí Kaddáfího rezidencie zúria ťažké boje (22. 8. 2011)
 EÚ: Koniec Kaddáfího režimu sa blíži (22. 8. 2011)
 Kontaktná skupina bude o Líbyi rokovať budúci týždeň (22. 8. 2011)
 Líbyjskí diplomati v Prahe spálili Kaddáfího portrét (22. 8. 2011)nasledujúci článok >>
Rektor Trnavskej univerzity sa dočkal vymenovania
<< predchádzajúci článok
V Poprade padol teplotný rekord